FILMTHEATERS EN CULTUURBELEID Filmtheaters hebben de afgelopen tien jaar een forse groei doorgemaakt' riet oudste filmtheatet van Nedetland is De Uitkijk in Amsterdam. AI in 1929 opende dit filmthe ater zijn deuren. De Uitkijk was een initiatief van de roemruchte Filmliga en geïnspireerd door Franse avant- garde bioscopen in Parijs. Het programma week sterk af van dat van de reguliere bioscopen en de films werden uitgekozen door kunstenaars en filmliefhebbers. Uit on vrede met het aanbod in de bioscopen ontstond in de jaren zeventig een netwerk van filmtheaters, toen nog filmhuizen geheten. ANFenNVB In de jaren tachtig bestond het netwerk uit 180 verto ners, die zich in 1984 verenigden in de Associatie van Nederlandse Filmtheaters (ANF). In 1999 traden de ANF-filmtheaters toe tot de Nederlandse Vereniging van Bioscoopexploitanten (NVB) en werd de ANF op geheven. De functie van consulent filmvertoning is sinds 2004 ondergebracht bij het Nederlands Fonds voor de Film en zal mogelijk in de nabije toekomst worden on dergebracht bij het EYE Film Instituut Nederland. Kerntaak en onderscheid Filmtheaters zijn in tegenstelling tot commerciële bio scopen en arthouses non-profitorganisaties. Ze worden in meer of mindere mate gesubsidieerd door de lokale en/of provinciale overheid. De kerntaak van een film theater is de vertoning van (kleinere) kwetsbare (kunst zinnige) kwaliteitsfilms. Daarnaast programmeren sommige filmtheaters (vooral de grotere) zogenaamde arthousefilms. Bijvoorbeeld wanneer die films niet (meer) in de arthouses of de commerciële bioscopen te zien zijn. Filmtheaters zijn er in Nederland anno 2010 in alle soorten en maten. Van de state-of-the-art cultiplexen met meerdere zalen tot de filmclubs zonder eigen zaal. De filmtheaters zijn onderling erg verschillend. De grotere filmtheaters vertonen dagelijks films, de klei nere een of meerdere keren per week. Grotere theaters beschikken over twee tot acht zalen (doeken), kleinere hebben slechts een zaal, of geen eigen zaal. Ook op het gebied van de accommodatie, de organisatiestructuur, de exploitatie en de subsidiëting is er een grote mate van diversiteit. Groei Filmtheatets hebben de afgelopen tien jaar een forse groei doorgemaakt. De bezoekcijfers laten bijna een verdubbeling zien: van 850.000 bezoeken in 1999 naar meer dan 1,5 miljoen in 2009. Het marktaandeel op de bioscoopmarkt is 6,5%. Voor meer informatie over cijfers, zie de bijlage van dit jaarverslag. Handreiking Filmtheaters en Cultuurbeleid De uitgave Handreiking Filmtheaters en Cultuurbe leid is bedoeld voor bestuurders, ambtenaren, wethou ders en raadsleden. De handreiking biedt inzicht in het functioneren van de gesubsidieerde filmvertoning en de filmtheaters en geeft met name een culturele en prakti sche handreiking voor een gemeentelijk en provinciaal filmbeleid. Op 18 februari 2010 werd de (nieuwe) handreiking ge presenteerd aan de leden van de NVB en andere aanwe zigen en konden de deelnemers aan het symposium Het filmtheater van de toekomst een exemplaar mee naar huis nemen. Voor NVB-leden die niet bij de dag aan wezig konden zijn is het mogelijk om het exemplaar te downloaden via de website www.nvbinfocentrum.nl. JAARVERSLAG 2009 NVB/NVF

Jaarverslagen | 2009 | | pagina 31