FILMEDUCATIE ■3 20( De bioscopen en filmtheaters leveren ook in 2009-2010 een belangrijke bijdrage aan een goed verspreid en kwalitatief hoogstaand aanbod van filmeducatie. Meer dan 180.000 kinderen en jongeren bezoeken via de school voorstellingen van de filmprogramma's Klassefilm (basison derwijs) en MovieZone (voortgezet onderwijs) een bijzon dere film op ruim 64 locaties door heel Nederland. Naast het zien van de film, is er materiaal beschikbaar om les te geven. Organisator van de filmprogramma's is het Neder lands Instituut voor Filmeducatie (NIF), dat per 1 januari 2010 is opgegaan in EYE Film Instituut Nederland. De schoolvoorstellingen beleven inmiddels hun achttiende editie en gaan mee in nieuwe ontwikkelingen. Zo zal het niemand zijn ontgaan dat 'mediawijsheid' een hot item is. Door diverse mediavormen bij de verwerking van het film bezoek te betrekken, sluiten de filmprogramma's aan bij die ontwikkeling. Met de introductie van de elektronische cul- tuurkaart in 2008 is filmeducatie voor jongeren ook een po tentieel commercieel aantrekkelijke activiteit geworden. In totaal hebben alle middelbare scholieren in Nederland 13 miljoen te besteden via de cultuurkaart. Traditioneel heeft film hierin een groot aandeel, maar de besteding loopt terug. Dat komt deels omdat andere aanbieders zich beter weten te presenteren. Daarnaast is een vertoning alleen niet genoeg om een jong publiek te interesseren. Advies over hoe u een filmvertoning kunt uitbreiden kunt u (gratis) inwinnen bij EYE, afdeling educatie. Interessant daarbij is onder andere het MovieZone Label, zie Moviezone.nl en cultuurkaart.nl. Educatieve activiteiten beperken zich niet tot onderwijs- doelgroepen. Juist activiteiten voor volwassenen met inte resse in film bieden ook commerciële kansen. Dit blijkt ook uit gegevens van de Bioscoopmonitor. Filmbezoekers geven daarin aan dat zij achtergrondinformatie over film wensen en suggereren onder andere 'interviews met makers' en 'dis cussies'. Er zijn diverse vertoners die al positieve ervaringen hebben opgedaan met volwasseneneducatie, bijvoorbeeld in de vorm van lezingen. Daarvoor maken zij vaak gebruik van de online bemiddeling van lezinggevers en workshopdocen- ten via www.filmeducatie.nl. Dit zijn ervaren begeleiders die een voorstelling extra interessant maken. Educatie biedt veel (meer) mogelijkheden voor bioscopen en filmtheaters. Als partner van de NVB wil EYE Film Instituut Nederland vertoners ondersteunen om gebruik te maken van de mogelijkheden. Achtergrondinformatie en tips zijn opge nomen in een brochure over educatie, die speciaal voor verto ners is ontwikkeld en in 2010 voor het eerst uitkomt. Victoria Breugem, projectmanager Educatie Merel Daniel, projectcoördinator onderwijsgerichte activiteiten EYE Film Instituut Nederland Meer informatie: www.klassefilm.nl, www.moviezone.nl, www.filmeducatie.nl, www.eyefilm.nl

Jaarverslagen | 2009 | | pagina 33