VOORWOORD NVF 2009 was voor veel filmdistributeurs een uitstekend jaar. Het bezoek en de recette namen tot recordhoogte toe en daarmee ook de voor distributeurs zo belangrijke inkom sten in de vorm van filmhuur. Distributeurs hebben wederom kosten noch moeite gespaard om hun films zo goed mogelijk te lanceren. Hun inspanningen zijn niet voor niets geweest, getuige de massale respons van het publiek. Voor het eerst in 30 jaar steeg het bezoek naar meer dan 27 miljoen. De succes volle boekverfilmingen "Komt Een Vrouw Bij De Dokter1 en Terug Naar De Kust" wisten het publiek naar de bio scoop te krijgen. Met "De Storm" maakte een groot publiek kennis met de watersnoodramp en "De Hel van 63" liet een andere kant van Nederland en haar passie voor water zien. "Oorlogswinter" wist met een staartje van de bioscooprun in 2009 zelfs een derde plaats in de top tien van de Nederlandse films te bereiken. Opvallend was wel dat het marktaandeel van de Nederlandse film vrijwel gelijk bleef met meer releases. Grote winnaar was: "Harry Potter en de Halfbloed Prins". Deze film wist een omzet van ruim 11 miljoen euro te genereren en 1.359.000 bezoekers gingen voor deze film naar de bioscoop. "Ice Age 3" nam de tweede positie in en "Komt Een Vrouw Bij De Dokter" de derde positie. In 2009 zijn er 7 nieuwe bioscopen geopend met in totaal 18 zalen en ook de digitalisering van de bioscopen zet ver der door, waardoor bioscopen de beste kwaliteit kunnen blijven bieden. Naast deze successen zijn er ook bedreigingen die op de loer liggen, denk aan toenemende piraterij en de dalende Dvd-verkoop. De verwachting is dat de verkoop en omzet van films op Blu-ray de komende jaren sterk zal toenemen, dit gaat ten koste van de verhuur en verkoop van films op DVD. De grootste bedreiging blijft echter het illegale downloaden. Voordat een film in de Nederlandse biosco pen draait, worden illegale downloads vaak al via diverse platforms aangeboden. Brein heeft enkele successen ge boekt in de strijd tegen piraterij. Denk aan de rechtszaken die ze hebben gewonnen van Pirate Bay en Mininova. Toch is er nog veel werk te verzetten en zijn overheidsmaatrege len zeer gewenst. De uitsmijter van 2009 was de 3D-hit Avatar, die alle filmrecords zal gaan breken in 2010. 3D heeft in 2009 de finitief zijn intrede gedaan. In 2010 zal een breed aanbod aan 3D films elke doelgroep weten te bereiken. Daarnaast zullen er maar liefst 38 Nederlandse speelfilms worden uit gebracht. Kortom, de vooruitzichten voor 2010 zijn uiter mate positief. Drs. Wilco Wolfers Voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Filmdistributeurs JAARVERSLAG 2C

Jaarverslagen | 2009 | | pagina 4