rechtshof te Caïro bevestigde), is het onmogelijk de ontelbare litteraire, artistieke, dramatische, mu zikale en andere elementen, welke bijdragen tot het vormen van een schepping van de onderhavige soort, voorbij te zien. Evenzeer als het onmogelijk is te negeeren de talrijke wetenschappelijke en andere werkwijzen en samenstellingen, welke noo- dig zijn om deze verschillende elementen tot een harmonisch geheel te vereenigen, tot de schepping van een nieuw werk, zich geheel en al onderschei-, dend van de elementen, waaruit het is opgebouwd. Op dezen grond kon het Hof van Alexandrië de openbare vertooning van een geluidsfilm niet beschouwen als de openbare uitvoering van een muziekwerk en het onthief de bioscoopexploitanten in Egypte van de belasting, welke de Sacem hun daar meende te moeten opleggen. Even belangrijk als de uitspraak van dit inter nationaal samengestelde Hof, dat in vakkringen groote autoriteit geniet, was ook die van den Fin- schen rechter, die gelijk wij indertijd in dit Orgaan hebben vermeld besliste, dat een ge luidsfilm moet worden aangemerkt als een uit ver schillende bijdragen van meerdere medewerkers ontstaan geheel, waarvan de auteursrechten aan den uitgever als hoedanig de producent van een film moet worden beschouwd, toekomen en welke auteursrechten evenzeer omvatten het uitsluitend recht een geluidsfilm als geheel te vertoonen. De Grieksche rechtbank zegt het thans kort en krachtig: „Bij de vertooning van een film gaat het niet om de mechanische weergave van het muzikale ge deelte, maar om de voorstelling van een geheel, dat één en ondeelbaar is." Met steeds meer vertrouwen moge dezerzijds worden uitgezien naar het oogenblik, dat de rechts- gedachte, welke zich ten aanzien van de waarde der filmkunst in vele landen bezig is te vormen, ook ingang zal vinden in dié landen, waar de strijd nog altijd in het nadeel is van het film- en bioscoop bedrijf. AANVRAGE VOOR HET LIDMAATSCHAP Voor het lidmaatschap van den Bond heeft zi'di aangemeld de heer W. de Kuyper te Voorburg, die gaat exploiteeren het Luxor Sound Theater te Haarlem. Eventueele bezwaren tegen toelating moeten binnen acht dagen na deze publicatie schriftelijk bij het Hoofdbestuur worden inge diend. VERKIEZINGEN IN DE AFDEELINGEN Onderstaand publiceeren wij nog den uitslag van de verkiezingen in de Afdeeling Rotterdam. Tot Bestuursleden van de Afdeeling Rotterdam zijn benoemd de heer A. de Jong (Voorzitter), H. Gerschtanowitz (Vice-VoorzitterR. Uges Jr. (Secretaris), P. Vermeer (Penningmeester) en C. van Willigen. Uit het Afdeelingsbestuur zijn aangewezen tot leden van den Afdeelingsraad de heeren A. de Jong en R. Uges Jr. en tot lid van den Ledenraad de heer R. Uges Jr., directeur van de NV. Scala Theater te Rotterdam en Secretaris van de Afdee ling Rotterdam. OVERGANGSBESLUIT VAN 1 FEBRT 1937 Het Hoofdbestuur heeft in zijn laatstelijk ge houden vergadering besloten toestemming als be doeld sub b van het Overgangsbesluit d.d. 1 Februari 19.37 te verleenen: Aan den heer A. H. L. Zümdick, Vleeschstraat 46 te Venlo, voor het gaan exploiteeren van een nieuw te vestigen bioscoop in de gemeente Maas- bree (Blerick), echter onder bepaalde voor waarden; Aan den heer W. de Kuyper, Laan van N. O. Indië 145 te Voorburg, voor het gaan exploiteeren van het Luxor Sound Theater te Haarlem. TOELATING DONATEURSCHAP Als donateur van den Bond is toegelaten de heer J. J. van der Looy, eigenaar van het Reclame bureau „Loreti", Juliana van Stolbergstraat 12 te Tilburg. TERUGGAVE WAARBORGSOM Aangezien de heeren Gebrs. De Rijk, voorheen exploitanten van het Luxor Theater te Uithoorn, wegens verlies van de vereischten voor het lid maatschap, vervallen zijn verklaard van het lid maatschap van den Bond, verzoekt het Hoofdbe stuur hun, die vorderingen op genoemde heeren hebben, hiervan met vermelding van het bedrag der vordering, binnen acht dagen na datum dezer publicatie, schriftelijk opgave te doen aan het Bondsbureau, zulks met het oog op de liquidatie van den gedeponeerden waarborg. De N.V. Algemeene Bouw-, Exploitatie en Aan nemingsmaatschappij „Henriëtte, Afdeeling West- europafüm, Jan Luykenstraat 56 te Amsterdam (directeur de heer C. Wout) heeft het lidmaat schap van den Bond opgezegd. Haar ldimaatschap eindigt dientengevolge per 31 December a.s. Inverband met de teruggave van den door deze N.V. gedeponeerden waarborg, verzoekt het Hoofdbestuur hun, die eventueel vorderingen op genoemde N.V. hebben, hiervan met vermelding van het bedrag der vordering, binnen acht dagen na datum dezer publicatie schriftelijk opgave te doen aan het Bondsbureau.

Officieel Orgaan | 1938 | | pagina 4