TELEVISIE IN DE BIOSCOOP Eenige weken terug hebben de televisie-uitzen dingen, welke in Londen thans reeds gedurende twee en een half jaar met de regelmaat van de klok plaats vinden, haar weg gevonden naar de bioscoop, namelijk bij gelegenheid van een belang rijk sportevenement. Deze eerste openbare televisie-voorstellingen op groot doek hebben algemeen de aandacht getrok ken en mochten naar de meening van deskundigen als geslaagd worden beschouwd. In het Officieel Orgaan van 1 Maart j.1. hebben wij aan één en ander een beschouwing gewijd. Ongeveer evenwijdig aan de ontwikkeling van de televisie in Londen loopt die in Parijs, zij het in wat trager tempo en wat meer bescheiden van vorm. Terwijl immers in Londen het aantal ver kochte televisie-toestellen thans naar schatting 10.000 bedraagt en eenige welgeslaagde openbare voorstellingen van gebeurtenissen in de open lucht waren gegeven, had men het in Frankrijk tot heden niet verder kunnen brengen dan tot een tweetal experimenteele uitzendingen per week. Met ingang van 15 April echter hebben ook deze uitzendingen het experimenteele stadium verlaten, om plaats te maken voor normale dage- lijksche uitzendingen, welke door het televisie station van den Eifel-toren worden verzorgd. Deze uitzendingen geschieden des avonds, en wel gedu rende een a twee uur. Daarenboven zullen ook de noodige experimenteele uitzendingen worden voortgezet, ten einde de vinding zooveel mogelijk te perfectionneeren. In verband met de opening van dezen geregel den televisiedienst is kort geleden in één der Parij- sche bioscopen (Marigny) een openbare televisie voorstelling gegeven met groot doek. De Minister van de Posterijen, Jules Jullien, heeft bij deze gele genheid het woord gevoerd en deelde mede, dat het in de bedoeling ligt geregeld een zoo geva rieerd mogelijk programma uit te zenden, waar onder ook reportages van sportevenementen, plechtigheden ,etc. Een bepaald aantal zalen, dat gelegen is binnen den actie-radius van het Eifelstation, welke ca. 100 K.M, bedraagt, zal met televisie-ontvangers worden geïnstalleerd, zoodat men binnen dezen kring in de gelegenheid zal zijn met de vorderin gen van de televisie kennis te maken en daarvan Het ligt voorts in de bedoeling binnenkort een tweetal nieuwe televisie-stations te bouwen, en wel te Lille en te Lyon. Wat de ontvangst in de Marigny betreft, zij medegedeeld, dat deze geschiedde op een doek van 2X2 meter. Het betrof een normale studio-uitzen ding van voordrachten, etc, waarbij opname apparaten van het merk Thomson-Houston werden gebruikt. De golflengte voor beeld bedroeg 6.25 meter en het aantal beeldlijnen 455, van 50 halve beelden per seconde. Het geluid werd uitgezonden op een lengte van 7.14 meter. Het ontvang-appa raat voor projectie op groot doek was geleverd door de Compagnie Francaise de la Télévision (Compagnie des Compteurs, Système Bartholé- my). Bovendien had men in de couloirs van de Marigny-bioscoop kleine ontvangtoestellen ge plaatst met een beeldgrootte van 20 X 20 cm., apparaten dus, welke bij de gewone huisontvangst dienst doen. In bedrijfskringen in Parijs is men over het resul taat van deze ontvangst op groot doek tevreden, zij het, dat men het beeld nog eenigszins onscherp vond. De ontvangst met de kleine toestellen achtte men uitstekend. Met deze ontvangst op groot doek heeft dus ook de televisie in Parijs voor het eerst haar intrede gedaan in de bioscoop. In verband hiermede krijgt de verklaring van den meergenoemden Minister van de Posterijen, dat, ook al geschieden de televisie-uitzendingen in Frankrijk onder het beheer van het staatsbedrijf, de televisiedienst niettemin vóór alles zal trachten met de particuliere ondernemingen, die bij de tele visie geïnteresseerd zijn, samen te werken, groote beteekenis. Zij is niets minder, en als zoodanig ook door het bedrijf begrepen, dan een bereidverklaring, om ook het bioscoopbedrijf in de gelegenheid te stellen van de mogelijkheden der nieuwe vinding te profi- teeren. Een ontwikkeling dus in de richting, als onzerzijds met betrekking tot het televisievraag stuk van den aanvang af met overtuiging is voor gestaan. In Londen daarentegen tracht men de vrije ont wikkeling van de televisie, ondanks de groote suc cessen, welke zij daar dank zij de bioscopen heeft geoogst, te belemmeren. ■-, Een voorbeeld daarvan is het feit, dat de Brit- te profiteeren. ISaÉische Voetbalbond den cup-final per televisie heeft 4

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 6