OFFICIEEL ORGAAN NAKEURING VOOR HET ZUIDEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOO P - BON D Het is bijna drie jaar geleden, dat wij in dit Orgaan 't was, meenen wij, naar aanleiding van de publicatie van een Pauselijk schrijven aan het Amerikaansche Episcopaat, handelend over film en bioscoop als onze zienswijze te kennen gaven, dat het verklaarbaar moet worden geacht, dat genootschappen, welke krachtens wezen en doelstelling werken voor het geestelijk en zedelijk volkswelzijn, ook de film in het algemeen genomen een uitgesproken zedelijken maatstaf aanleggen, zich derhalve met de film willen inlaten, daarop invloed willen uitoefenen en er ten gunste hunner doelstelling zelfs gebruik van willen maken. Een en ander te meer, wanneer deze beginselen wor telen in de overtuiging van een groote bevolkings groep. Naar den maatstaf dezer zienswijze hebben wij meermalen onze waardeering uitgesproken voor de groote belangstelling, welke bijvoor beeld de Katholieken, in het bijzonder de Neder- landsche Katholieken, de laatste jaren voor de film en alles wat daarmede annex is, aan den dag hebben gelegd. Wij spraken daarbij de hoop uit. voornamelijk ook in verband met de indertijd tot stand gebrachte concentratie van het Katholieke filmwezen in Nederland, dat, nu de Nederland- sche Katholieken eindelijk een centrale en gezag hebbende organisatie hadden, waarin zich heel hun actie op het gebied van de film zou gaan concentreeren, nog eens een samenwerking tus- schen het bedrijf en deze actie mogelijk zou zijn. Wij zijn thans drie jaar verder. Twee wegen stonden bedrijf en Katholieke Filr„ Actie in dien tijd ter bewandeling open. Eén van conflicten, welke op den duur ongetwijfeld op leven en dood zouden zijn uitgevochten, en één van samenwerking, met eerbiediging van eikaars belangen, waarbij eenerzijds aan het bedrijf ge geven zou worden, wat des bedrijfs is en ander zijds aan het beginsel, wat het beginsel toekomt. Hoewel door de methoden, welke dikwijls indi vidueel werden toegepast en meestal neerkwamen op een weinig verantwoorde, zelfs grievende be strijding van het Nederlandsche film- en bioscoop bedrijf en van de organisatie welke dit bedrijf vertegenwoordigt, het noodige contact bemoei lijkten, hebben partijen elkaar ten slotte weten te vinden. Zooals elders in dit Orgaan vermeld, zijn de gemeentebesturen, aangesloten bij de Vereeni- ging van Noord Brabantsche- en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring en de Nederlandsche Bioscoop-Bond een overeen komst aangegaan, volgens welke voor de exploi tanten in Noord-Brabant en Limburg, die zich vrijwillig onder het bijzondere toezicht van de Katholieke Filmcentrale blijven stellen, naast de C-films ook de zoogenaamde A- en B-films in den vervolge zullen worden nagekeurd. De orga nisatie dezer nakeuring alsmede haar normen, zijn in de overeenkomst nader uitgewerkt, waarbij bovendien aan de belangen van het bedrijf de noodige aandacht is geschonken. De totstandkoming van dit accoord, dat waar schijnlijk ter wereld zijn weerga niet vindt, is on getwijfeld een verheugend feit. 1

Officieel Orgaan | 1939 | | pagina 3