gang van zaken concludeeren, dat, zij het dan eerst na jaren, de arbitrale rechtspraak thans in het be drijf doorwerkt. Er heeft zich in den loop der jaren een bedrijfs-jurisprudentie gevormd, waarvan, dank zij ook de geregelde publicatie in dit Orgaan, door de leden notitie wordt genomen. Men is zich daarop gaan instellen, en het resultaat is werkelijk verheugend. Men komt de arbitrage thans niet meer lastig vallen met allerlei wissewasjes, maar men komt alleen met kwesties, waaromtrent ge gronde redenen tot meeningsverschil aanwezig zijn. De zoogenaamde betalingsgeschillen zijn ge lukkig nagenoeg geheel vervallen, terwijl ook uit de vermindering van het aantal verzonden roode kaarten, namelijk van 3088 tot 1944 blijkt, hoezeer de credietwaardigheid van het bedrijf is toege nomen. Aan de hand van deze resultaten mogen wij met voldoening constateeren, dat de Bondsarbitrage gedurende de crisisjaren een hechte pijler is geble ken van het film- en bioscoopbedrijf, en ook de onderscheidene maatregelen van den Bond het hunne ertoe bijgedragen hebben om het bedrijf door de economische depressie heen te helpen als mede de voorwaarden te scheppen, waarop thans zooal niet van de vermeerderde koopkracht, dan toch van de verhoogde kooplust van het publiek geprofiteerd kan worden. Wij gelooven, dat de nog altijd toenemende be langstelling van het publiek voor de film te dan ken is aan haar onverminderde aantrekkings kracht. Het leek ons toe, dat het niveau van de bioscoopprogramma's ook dit jaar omhoog is ge gaan, terwijl de inhoud van vele films sterker en dieper is geworden. Ook de Nederlandsche film industrie heeft zich in 1939 niet onbetuigd gelaten. Zij mocht wederom goede resultaten boeken. Anderzijds vallen, voor wat het afgeloopen jaar betreft, verschillende feiten te memoreeren, waar aan-we met genoegen terug denken. Wij denken bijvoorbeeld aan de charmante ont vangst, welke het Prinselijk Paar het Hoofdbestuur heeft bereid ten Paleize Soestdijk, waar het ge schenk is bezichtigd, dat het film-en bioscoopbe drijf aan Hunne Koninklijke Hooghedcn bij Hun Huwelijk had aangeboden. Wij denken ook aan de geste van Zijne Koninklijke Hoogheid, den Prins, namelijk om een door hem vervaardigd filmpje van Prinses Beatrix in de bioscopen te doen vertoonen, ten einde met de daardoor verkregen opbrengst het werk voor ontwikkeling en ontspanning onder de militairen te steunen. Wij denken aan de bemiddeling, welke het Alge- meen-Steuncomité-1939 aan het Hoofdbestuur heeft gevraagd, ten einde tot een samenwerking te komen tusschen dit Comité en het Bestuur van de Stichting Bio-Vacantieoord, met betrekking tot een Kerkst-collecte in de bioscopen. Dat Bond en bc drijf het hunne ertoe hebben bijgedragen, dat deze daad van burgerzin, van gemeenschappelijk wer ken voor een nobel doel, kon worden gesteld, kan ons slechts verheugen. Wat de Nederlandsche Bioscoop-Bond betreft, deze is uit het afgeloopen jaar versterkt en verrijkt te voorschijn gekomen. Wij beleefden de instal latie van den Ledenraad, waarbij, zoowel van de zijde der leden-filmverhuurders als van die van de leden-exploitanten, woorden gesproken zijn, die getuigen van den wil tot samenwerking en opbouw alsmede van groote genegenheid voor den Bond en zijn Bestuur. De eerste daad van den Ledenraad bracht ons een continueering van de reeds eenige jaren ach tereen zoo zegenrijk werkende bedrijfsreglementee- ring. Terloops moge hierbij worden vermeld, dat in het afgeloopen jaar 18 aanvragen binnenkwamen om toestemming tot het vestigen van een nieuwe bioscoop, overeenkomstig de bepalingen van het zoogenaamde Overgangsbesluit-1937. Van deze aanvragen werden er 11 toegestaan en 7 gewei gerd. Wat de aanvragen voor overneming van be staande bioscopen betreft, deze werden alle, name lijk 8 in totaal, toegestaan. Voorts werd toestem ming verleend zoowel tot het overnemen als het vestigen van een nieuw filmverhuurkantoor, terwijl een verzoek tot vestiging van een filmverhuur kantoor in engeren zin moest worden geweigerd. Verzoeken tot overneming van een reizende bioscoop werden 2 maal afgewezen en twee maal toegestaan. Er kwam een reizende bioscoop bij, zulks ingevolge een daartoe strekkende aanvrage, terwijl eveneens een dergelijke aanvrage moest worden geweigerd. Twee nieuwe filmsproductie- zaken werden gevestigd en één nieuwe filmfabriek. Krachtens het Algemeen Bedrijfsreglement, dat eerst korten tijd in werking is, werd toestemming gegeven tot het vestigen van 3 nieuwe bioscopen, terwijl 2 aanvragen moesten worden afgewezen. Voor de overneming van een bioscoop werd 4

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 5