keer toestemming verleend. Tevens werd de over neming van een filmverhuurkantoor toegestaan, alsmede de vestiging van een nieuw filmverhuur kantoor, dit laatste voor beperkten duur. Tot de innerlijke versterking van den Bond heb ben ook bijgedragen allen, die in commissies en afdeelingsbesturen met groote onbaatzuchtigheid de belangen van het bedrijf hebben gediend. Een schaduwzijde wordt nog altijd gevormd door de lastenkwestie. In het afgeloopen jaar zijn door het Hoofdbestuur heel wat pogingen in het werk gesteld om te verkrijgen, dat de verlichting, welke voor bepaalde bedrijfsgroepen was aange kondigd, ook aan ons bedrijf zou worden gegeven. Dat deze pogingen niet zonder succes zijn geble ven, moge het oordeel van de Tweede Kamer, blij kens het voorloopig verslag van het betrokken Wetsontwerp, bewezen hebben. Inmiddels heeft de nieuwe Minister van Financiën dit Wetsontwerp ingetrokken, zoodat thans dient te worden afge wacht, wat er met de personeele, waarover het in dit geval ging, zal gebeuren. Een schaduwzijde vormde ook de minder goede verhouding, welke de laatste jaren was ontstaan tusschen den Bond en het Zuidelijk Keurings lichaam, dat, zooals bekend, zich met de nakeu ring bezighoudt. Dat wij nog vóór het jaar ten einde is. melding mochten maken van een nieuwe overeenkomst tusschen den Bond en de Vereeni- ging van Noord-Brabantsche en Limburgsche Ge meenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring, waardoor mede de grondslag is gelegd voor een goede verhouding tusschen bedrijf en Katholieke Film Actie, heeft het Hoofdbestuur voldoening geschonken en zal, naar wij hopen, in het bijzon der aan de Zuidelijke leden van den Bond de rechtszekerheid geven, welke zij voor een goede uitoefening van hun bedrijf zoozeer van noode hebben. De in September ingetreden oorlogstoestand heeft het Hoofdbestuur aanstonds voor problemen geplaatst. Men herinnert zich de maatregelen, welke de Overheid zonder voorkennis van het film- en bioscoopbedrijf meende te moeten nemen met betrekking tot de toelating van buitenlandsche journaals Deze moeilijkheden hebben echter ge leid tot een aantal besprekingen, waardoor ten aanzien van buitenlandsche oorlogsjournaals een gelukkige samenwerking is ontstaan tusschen de Centrale Keuringsinstantie en het bedrijf. Zooals men weet, is een vrijwillige bedrijfscommissie in het leven geroepen, welke het oorlogsjournaal, alvorens het ter keuring wordt aangeboden, met de minst mogelijke schade voor het bedrijf zelf, in overeenstemming tracht te brengen met de oogenblikkelijke eischen van het landsbelang. Deze commissie heeft reeds heel wat werk ver richt,en zulks met goed resultaat. Tevens is het Hoofdbestuur met de Regeering overeengekomen, dat bepaalde films, die reeds waren toegelaten, en tegen vertooning waarvan de Voorzitter dei- Centrale Commissie in verband met den interna tionalen toestand ernstig bezwaar bestaat, uit de circulatie worden genomen. De Minister heeft deze medewerking zoozeer op prijs gesteld, dat hij daarvan met groote waar deering in de Kamer gewag heeft gemaakt. Natuurlijk had het Hoofdbestuur ook rekening te houden met de moeilijkheden, welke de oorlogs toestand aan den filmimport eventueel in den weg zou kunnen leggen. Gevaren voor een mogelijke inkrimping van den import zijn er immers te over. Het Hoofdbestuur heeft daarom bepaald, dat geen filmmateriaal aan de vernietiging mag worden prijsgegeven. Het heeft voorts een inventarisatie gehouden van wat er aan filmmateriaal binnen onze grenzen is en richtlijnen gegeven in zake bevoorrading van diverse materialen. Naar het zich laat aanzien, wordt het hierdoor mogelijk, dat het bedrijf ten aanzien van bepaalde onderdeden, welke uit de oorlogvoerende landen moeten worden betrokken, een voorraad van een jaar opbouwt. De onderhavige werkzaamheid van het Hoofd bestuur heeft dit College voldoende inzicht ge geven in de onderscheidene behoeften van het bedrijf gedurende den oorlogstijd; het is dan ook volkomen georiënteerd, zoodat te zijner tijd aan alle moeilijkheden het hoofd zal kunnen worden geboden. Ten slotte moge hier gewag worden gemaakt van de voortreffelijke samenwerking tusschen den Bond en het Bureau voor Ontwikkeling en Ont spanning van den Generalen Staf, waardoor tien duizenden militairen, die in de rimboe voor 's lands veiligheid op post staan, op gezette tijden hun bioscoopje krijgen, dat zij anders zeer zeker zou den ontberen. Ook anderzijds heeft de bioscoop aan het leger de hand gereikt, door den soldaat een reductie te verleenen op den entreeprijs.

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 6