woordigers van het bedrijf, en wel overleg in vriendschappelijken zin, kan men niet anders dan waardeering hebben. In dit verband mogen wij herinneren aan de moeilijkheden, die voor het bedrijf waren gerezen door de onderscheidene maatregelen, welke als gevolg van de bezetting plaatselijk waren geno men. Toen het Dagelijksch Bestuur de afdeeling „Volksaufklarung und Propaganda" van het ..Generalkommissariat Schmidt" te Den Haag daarop van de gerezen bezwaren in kennis stelde, vond het aanstonds gehoor en ontving het richt lijnen ten behoeve der leden, welke tot centrale regelingen voor het bedrijf hebben geleid. Een groote zorg is van den aanvang af voor het Dagelijksch Bestuur geweest het tijdig inzet ten van de programma's. De verkeersontwrichting bracht voor ons bedrijf groote moeilijkheden mee, omdat de functionneering van ons bedrijf nu een maal afhangt van een prompte en geregelde ver zending van materiaal op korten termijn. Ondanks dat alles zijn alle bioscopen vanaf de eerste week der capitulatie voortdurend van programma's kun nen worden voorzien. De Bondsexpeditiedienst heeft hierbij een zeer groote rol gespeeld, een rol, waarvan de beteekenis naar wij meenen door alle leden niet voldoende wordt ingezien. Men denke zich maar eens in, wat er in de afgeloopen weken, gezien de gebrekkige verbindingsmogelijkheden en gezien de benzineschaarschte van ons bedrijf te recht had moeten komen, wanneer we in deze periode niet over de faciliteiten hadden kunnen be schikken, die ons al dien tijd ten dienste hebben gestaan. Deze faciliteiten hebben wij te danken gehad aan de Duitsche Weermacht, die ons haar wagens en militaire chauffeurs geregeld ter be schikking heeft gesteld. Thans wordt deze expe ditie voortgezet met eigen personeel en ook dit is eerst mogelijk geworden door tegemoetkoming van hooger hand. Zulk een tegemoetkoming zal tevens noodig zijn om het bedrijf der reizende bioscopen binnenkort wederom op gang te brengen. Hiertoe is door het Dagelijksch Bestuur een studie-commissie inge steld, onder Voorzitterschap van den heer Joh. Miedema uit Deventer. Uit de toewijzingen, welke de verschillende reizende bioscoopondernemingen individueel van de Rijksverkeersinspectie hebben gekregen, valt echter thans reeds op te maken, dat de commissie niets zal kunnen doen, indien zij ook in deze aangelegenheid niet kan rekenen op bijzon dere faciliteiten. Zij ten slotte vermeld, dat het Dagelijksch Be stuur in de afgeloopen weken een aantal maatrege len heeft genomen, om leden, die door de oorlogs omstandigheden alles hebben verloren, te helpen. Uiteraard kunnen hierover voorloopig geen mede- deelingen in détails worden gedaan. Tevens heeft het Dagelijksch Bestuur een hulp- eclie georganiseerd voor het personeel dezer on dernemingen. Het bedrijf is wel degelijk verplicht om het personeel, dat door beschadiging of ver woesting van bioscopen zonder bestaan is gekomen, te helpen. Men dient hierbij te bedenken, dat velen hun have en goed hebben verloren. Voorzoover mogelijk is een gedeelte ondergebracht bij elders gevestigde bedrijven, terwijl ook gedeel telijk hulp wordt verleend door de daarmede be last zijnde instanties. Er valt echter nog veel nood te lenigen. Vandaar, dat in dit Orgaan alle leden nog eens extra worden opgewekt de door den Bond ondernomen hulpactie te doen slagen. Onder de aandacht van de leden zij nog ge bracht, dat speciaal in de groote steden regelingen zijn getroffen aangaande de door de Duitsche mi litairen te betalen entreeprijzen. Ook herinneren wij aan de circulaire van het Dagelijksch Bestuur van 12 Juni, welke een regeling bevat met het Luftgau-kommando-Holland nopens het geven van besloten voorstellingen voor het luchtwapen, waarbij voor het bedrijf redelijke voorwaarden konden worden verkregen. EEN DRINGEND BEROEP Tot heden zijn een kleine honderd antwoorden ingekomen op het verzoek van het Dagelijksch Bestuur, dit College ten spoedigste te willen me- dedeelen, of men bereid is, in samenwerking met zijn personeel deel te nemen aan een steunactie ten behoeve van het personeel, dat door de ver woesting van een aantal bioscopen werkloos is geworden en voorloopig niet in zijn onderhoud kan voorzien. Het is verheugend, dat zoovele on dernemers, de minder gunstige bedrijfsuitkomsten ten spijt, aanstonds aan den oproep van het Be stuur gehoor hebben gegeven. Dat ook het bio scooppersoneel bereid was tot medewerking, on danks, dat in vele gevallen met salarisverlaging genoegen moest worden genomen, stemt tot groote voldoening. Toch zijn er nog zeer vele leden, die de circu laire van den Bond onbeantwoord hebben gelaten. Dat is jammer, omdat we daardoor nog steeds niet in staat zijn een overzicht te verkrijgen van de mogelijkheden, welke ons ten dienste staan. Wij verzoeken daarom den leden, die in gebreke bleven, alsnog, en wel uiterlijk tot 25 Juli aan staande, aan het Bondsbureau te willen mededee- len, of hun personeel en zijzelf bereid zijn aan de voorgenomen steunactie deel te nemen. Zooals bekend is het plan voor deze steunactie er op gericht, dat iedere employé gedurende een nader vast te stellen tijdvak wekelijks 2 van zijn salaris afstaat en de ondernemer daaraan een zelfde bedrag toevoegt. Het is de bedoeling, dat de actie op 1 Augustus begint. Verschillende ondernemingen hebben een goed voorbeeld gegeven door vanaf Juli aan de voorgenomen actie deel te nemen. Andere onder-

Officieel Orgaan | 1940 | | pagina 9