13 Een woord van den Directeur—Generaal Hoewel niet geheel onopgemerkt, kon toch het 75-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis door de oorlogsomstandigheden slechts in eigen kring worden herdacht en het is daarom, dat wij ons gerechtigd voelen om thans, nu 80 jaren ons scheiden van het tijdstip, waarop Koning Wil lem III bepaalde, ,,dat er een Nederlandsche ver- eeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog zal zijn", een herdenking in breeden kring te houden. In 1867 werd de stoot gegeven tot onze Natio nale Roode Kruis vereeniging, welke van stonde af aan werd opgenomen in de rij van zustervereni gingen, welke thans ten getale van niet minder den 63, vrijwel alle naties der wereld vertegenwoor digende, onze aardbol omspant. In deze internationale band ligt een groote kracht, welke op zeer positieve en reëele wijze medewerkt het goede in den mensch te stimuleeren, waar die zich ter aarde ook bevindt, welke taal hij ook spreken moge, welke zijn huidskleur zij, welk ras hij toebehoort, welk geloof of levensbeschou wing hij belij dtj door hem voor oogen te houden en door hem daadwerkelijk te toonen, dat hulp en liefde voor de medemensch tot onze heiligste goe deren behooren. Dit is een taak, welke uitzonderlijk moeilijk, ja, wellicht bovenmenschelijk is, omdat wij weten, dat menschelijk voorbeeld hierin mede een zeer duide lijke en overtuigende aansporing kan en moet zijn, en helaas, hoe zeer schieten wij menschen in ons voorbeeld te kort! En hier ligt tevens het punt, waar het Roode Kruis het pad kruist van de film, welke in zijn eindelooze lengten de wereld omcir keld en veroverd heeft, de film, die met haar beel den elke uithoek bereikt en nergens haar uitwer king mist, welke een ieder bereikt evenals het Roode Kruis dat wenscht, echter met dat groote verschil, dat de film een ieder ook wat vermag te brengen, zieken en gezonden, arm en rijk, oud en jong, terwijl het Roode Kruis slechts iets brengt aan de zieken, de behoeftigen, de ouden van dagen, aan hen die lijden, waardoor dat Roode Kruis helaas niet immer weerklinkt in de harten van hen, die het onschatbare voorrecht hebben om gezond te zijn naar lichaam en geest, zij die niet gekweld worden door materieele zorgen, doch wier steun wij niet kunnen ontbeeren om ons werk te kunnen voortzetten. Daarom is het, dat het Nederlandsche Roode Kruis zoo dankbaar en erkentelijk is voor de groote medewerking van Uw Bond, zooals reeds tot uiting mocht komen bij de actie in Augustus van het vorig jaar, waarvoor Uw Bestuur toendertijd in haar Of ficieel Orgaan zulke waardeerende richtlijnen heeft gegeven, welke bij U allen op zoo treffende wijze weerklank hebben gevonden ten bate van het Roode Kruis-werk. Nu wij 80 jaar bestaan, welk fei* op 20 en 21 Juni in Lunteren zal worden gevierd met een groot- sche nationale Roode Kruis manifestatie, gevolgd door de jaarlijksche actie, welke in elke stad en elk dorp door onze plaatselijke afdeelingen zal worden geleid, maken wij met dankbaarheid gewag van het feit, dat opnieuw Uw Bestuur haar volledige mede werking heeft foegezegd om het succes zoo groot mogelijk te doen zijn, opdat wii de gelegenheid zul len hebben om onze veelomvattende arbeid in het voor ons liggende jaar onverkort te kunnen voort zetten, hier in Nederland zoowel als in Indonesië, ten bate van de talloozen, die als slachtoffers van de vreeselijkste aller oorlogen lichamelijk, geeste lijk en stoffelijk nog steeds zoo oneindig veel te kort komen. Dat de film met hare bijkans onein dige mogelijkheden, welke ons naar de diepste realiteit en naar de hoogste fantaisie vermag te voeren, door de spontane medewerking van U allen, ook buiten de oevers van hare breede bed ding haar werking mag doen gevoelen door het Nederlandsche Roode Kruis in de komende propa- ganda-actie te laten deelen in de uitwerking van haar fascineerend effect. Daarvoor onzen oprechten dank. H. P. J. VAN KETWICH VERSCHUUR Directeur-Generaal Nederlandsche Roode Kruis. AANMELDING DONATEURSCHAP Voor het donateurschap van den Bond heeft zich aangemeld: de heer A. H. Horsten te Amsterdam (Exploi tant van de Kino Technische Instrumentmakerij „Selecta").. Eventueele bezwaren tegen de toelating gelieve men binnen acht dagen na ontvangst van deze publicatie schriftelijk bij het Bondsbureau in te dienen.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 14