houden de juiste omschrijving van het doel van den Bond en de wijze, waarop dit gezamenlijk te berei ken zou zijn. Het doel van den Bond kan m.i. nog geen ander zijn, dan de algeheele verzorging van de belangen van het Nederlandsche Volk, op cinematografisch gebied en dit wel in den ruimsten zin van het woord. Alle gebieden der bioscopie, die hun ver zorging kunnen vinden bij de leden van onze orga nisatie, zullen tot ons werkterrein behooren. Hierdoor ontstonden voor onze leden rechten, maar ook dure plichten. Indien wij niet toestaan, dat anderen onze taak overnemen, dan zullen wij de ontwikkeling der wenschen en eischen van het algemeen Nederlandsch belang niet alleen hebben te volgen, maar vooral dienen wij deze wenschen en eischen te voorkomen. Het is ten eenen male onmogelijk voortdurend achter de feiten aan te loop en. Wij zullen moeten beschikken over een ruime, nuchtere, vruchtbare fantasie en wij zullen risico's hebben te aanvaarden. Niet slechts de financiëele resultaten zullen onze beslissingen hebben te beïn vloeden, maar bovenal zullen wij onze decisies heb ben te nemen, het oog gericht op dienstbaarheid aan het publieke belang. Zeker, ik ontveins mij niet, dat er wel eens beslissingen zullen genomen wor den, die later blijken minder juist te zijn geweest, maar deze kunnen, na aan de practijk getoetst te zijn, gecorrigeerd worden. Denk er wel om, het maken van fouten blijft gereserveerd uitsluitend voor den mensch die werkt. Ik hoop, geachte vergadering, dat dit woord hetwelk mij uit het hart gegrepen is, weerklank vinde bij U en dat gij een nauwkeurige studie zult maken van de mogelijkheden en wenschen, die er in eigen kring en omgeving heersenen ten aanzien van de gezonde ontwikkeling van het filmwezen, niet alleen financieel of economisch, maar ook cul tureel; hoe zouden wij anders kunnen verhinderen, dat de Overheid ons uitsluitend fiscaal taxeert, in dien wij zelf blijk zouden geven, dat wij uitsluitend door financiëele motieven in beweging te brengen zijn. Van zekere zijde werd de opmerking gemaakt, dat de vermakelijkheidsbelasting de eenige belas ting zou zijn, die lachend werd opgebracht. Wij weten niet wie met de lachende partij in dit drama bedoeld is, maar constateeren wil ik wel dit, dat er personen zijn, die geen flauw begrip toonen ten aanzien van de functie, die de bioscopie in de huidige samenleving heeft te vervullen. Geen notie heeft men in sommige kringen over de bedragen welke noodig zijn om straks bij meer toevoer van materialen onze zaken op peil te brengen, opdat in een behoorlijke omgeving datgene aan de massa gebracht kan worden, hetwelk uitsluitend de cine matografie kan bieden. Ontspanning, ontwikkeling, behoorlijke besteding van den vrijen tijd, tegen prijzen die voor ieder bereikbaar moeten zijn. Wij kunnen de stelling niet accepteeren, dat onze bedrijven, die ten dienste staan van de ge- heele gemeenschap, slechts zouden ten doel heb- ben, het in evenwicht brengen van gemeente- begrootingen en daarbij zij geconstateerd, dat geen enkele syllabe in geen enkele wet verbiedt het maken van winst op diensten, aan het publiek be wezen. Diensten, die in vele gevallen slechts kun nen gepresteerd worden, door groote investeerin- gen en hét aanvaarden van groote risico's. Het is zeer loffelijk van gemeentelijke autoritei ten prijzenswaardige hooggestemde brieven te schrij ven over het nut van de bioscoop, om daardoor de vestiging te verkrijgen van bioscopen in zekere ge meenten, maar men zal toch moeten toegeven, dat het dan toch zeker inconsequent is, wanneer na gereedkoming van het theater, de risicodragende ondernemer verblijd wordt met een extra toeslag op de belastingen. Dit bedrijf is slechts te voeren, rekening houdend met de harde werkelijkheid en nuchtere feiten, en deze zijn geen andere, dan een toekomstige terugloop der bezoekers en een ver hooging der belastingen. Zeker, wij realiseeren ons den desolaten toestand van 's lands financiën, maar 's lands financiën zijn niet gebaat door het slachten van de kip die de gouden eieren legt, nog minder door het brengen van onze bedrijven in een staat, die spot met ieder elementair begrip omtrent com fort en utiliteit. En indien men gereed staat met vergelijkingen te treffen met landen, waarin de belastingen hooger zijn, waarom dan ook niet de maatstaven aangelegd met landen, waarin de belas tingen lager zijn, althans zeker lager dan de huidige belastingplannen; landen, waarvoor men ingewik kelde douane-tractaten sluit, den accijns gelijkscha- kelt, om zoodoende te komen tot een onderling aan gepast levenspeil, de voorbereiding van een econo mische eenheid. Geachte vergadering, moeten er offers gebracht worden op het altaar van het Vaderland, wij zijn bereid, maar accepteeren zullen wij nooit een wil lekeurig tarief, dat zijn doel voorbijstreeft, dat onze zaken maakt tot speelbal van regenten en aan het groote publiek onmogelijk maakt in grooten getale te profiteeren van de unieke gelegenheid tot ont spanning en ontwikkeling, die slechts het filmwezen kan bieden. Het algemeen belang loopt in deze parallel met onze privébelangen. Wij beleven grootsche tijden, tijden waarin onze maatschappij wedergeboren wordt; in andere schakeering en andere verhou dingen. Staakt alle onderling gekrakeel! Er is deining op alle fronten, economisch zoowel als sociaal, laten wij ervoor zorgen, dat wanneer straks de geschiedenis van dit veelbewogen tijdperk geschreven zal worden, wij met trots mogen zeg gen, dat wij deze geschiedenis maakten."

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 3