tegenwicht tegen den buitenlandschen import ook de Overheid na aan het hart liggen. Het is dus van de grootste beteekenis, dat eerlang een nationale filmindustrie tot leven komt. Afgezien van de wijze, waarop dit zal moeten geschieden, zal in ieder ge val een behoorlijk roulement van het Nederland- sche product moeten worden bevorderd door in het bioscoopprogramma ten behoeve van dit product ruimte vrij te maken. Via het Nederlandsche filmproduct naderde spre ker het terrein van de voorlichting. Niet van de propaganda. De Overheid, of als men wil de Staat, is geen zakenman, zij heeft geen reclame, wat euphemistisch met propaganda aangeduid, van noode. Zij is ook niet de monopoliehoudster van een bepaalde politieke of religieuze overtuiging, die er haar altijd weer toe aanzet zoo groot mogelij ken invloed te gewinnen. Zij is dienaresse der natie, dienaresse van het algemeen belang. Als zoodanig heeft zij wel te bevorderen, dat de maatregelen, welke ze meent in het algemeen belang te moeten nemen, door de bevolking begrepen worden; als zoodanig heeft zij, zooals zij het onderwijs tot een voorwerp van haar zorg heeft gemaakt, ook voor de voortzetting van dit onderwijs te zorgen en hen, die niet meer onder het bereik van den4 opvoeder vallen, zoo noodig verder op te voeden tot een behoorlijk lid der samenleving. Na de destructieve invloeden, welke tijdens oorlog en bezetting heb ben gewoed, zal zulks meer dan ooit noodzakelijk zijn. Een van de meest geschikte en populairste media 'hiervoor is de film; waarschijnlijk komt de film naast pers en radio op de eerste plaats. Maar, wil zij haar voorlichting over de bioscoop laten loopen, en daarheen beweegt zich toch de stroom van de publieke filmbelangstelling, dan zal zij bijv. rekening moeten houden met het karakter van de bioscoop, met de omstandigheid, dat het publiek, hetwelk zich daarin bevindt, zich meestentijds wenscht te ontspannen en te amuseeren. Zij zal ook rekening moeten houden met de structuur der filmexploitatie. De Overheid kan films doen vervaardigen ter voorlichting, zij kan een be perkten invloed uitoefenen op het journaal bijv. maar zij kan z.i. den exploitant niet zonder meer dwingen haar producten te vertoonen, in ieder ge val niet méér dan dat zij de pers zou kunnen dwin gen haar berichten en artikelen op te nemen. Zijn doek heeft een bepaalde opnamecapaciteit, welker gebruik van minuut tot minuut in het exploitatie schema is gecalculeerd. Zij zal dus een vorm van samenwerking moeten vinden met het film- en bio scoopbedrijf, èn voor wat de stimuleering van de Nederlandsche productie aangaat èn voor wat de rouleering van deze productie zoowel als van het voorlichtingsmateriaal betreft. Wanneer de inhoud van de film een voorwerp van belangstelling der Overheid is zal ook de wijze, waarop zij publiek wordt gemaakt, evenals de in richting en de standing van de gelegenheden, waar in het publiek er kennis van neemt, aan dezelfde Overheid niet onverschillig kunnen zijn. Spreker wees in dit verband op de technische perfectie in de vertooning, op een beschaafde exploitatie, op het peil en de accomodatie van de ruimte, waarin zij geschiedt, evenals op de voorziening en de be hoefte aan bioscoopruimte. Het particulier initiatief en de onderlinge concurrentie werken in dit opzicht positief. Maar dit initiatief dient daarom te worden gesteund en, voor zoover niet aanwezig, te worden bevorderd. In ieder geval kan controle niet worden gemist. Van niet minder belang is bijv. de entree prijs. Deze zal op peil moeten blijven om een ren dabele en behoorlijke exploitatie te waarborgen van film en bioscoop, anderzijds zal hij aangepast moe ten zijn aan den levensstandaard der bevolkings groepen. De bioscoop is in de toekomst geen luxe meer. Uit hoofde van haar sociale functie zal zij ook de minst draagkrachtigen, die haar ontspanning ge meenlijk het meest van noode hebben, ruimschoots door een gematigden entreeprijs toegangsgelegen- heid behooren te bieden. Een ander aanrakingspunt met het openbaar be lang ligt in de bevordering en de bescherming van de film als kunstwerk. Spreker wees op het nut van een goede documentaire, een goede voorlichtings film, een journaal, een teekenfilm, een pittige short. De avant garde bijv. heeft ontegenzeggelijk de speelfilmindustrie beïnfluenceerd en filmisch voor uit gestuwd. Rusland begon in 1918 niet met een groot opgezette speelfilmindustrie, maar met een atelier voor documentaire productie annex een film instituut. Eerst tien jaren later verbaasde men de wereld met een geheel nieuwe richting in de speel filmindustrie en de filmpropaganda. een richting welke op haar beurt elders grooten invloed heeft uitgeoefend. Ondanks den beperkten omvang van ons land dienen vormingsgelegenheden en arbeids mogelijkheden voor den filmkunstenaar in het leven te worden geroepen. Spreker gaf gaarne toe, dat er weinig Nederlandsche filmkunstenaars zijn. Dit is echter een reden te meer om naar filmtalenten te speuren en deze evenals zulks in de kunstenaars wereld in het algemeen geschiedt kansen te bieden via bepaalde opleidings- en werkgelegenheden. Spreker wees in dit verband op het baanbrekend werk, dat door den Bond wordt verricht. Waarom zou men onzen fabrieken en studio's niet den eisch kunnen stellen om onder bepaalde voorwaarden vermeende filmtalenten in de gele genheid te stellen werkstukken te leveren? Waar om zou men niet, wanneer men het buitenland

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 7