GROOT BRITTANNIË ZWITSERLAND 14 Groeiende belangstelling der kerken Een nieuw bewijs van de groeiende belangstel ling van de kerken in Engeland voor de film is wel het verschijnen van een voorlichtingsblad ,,Com- temporary Cinema", waaraan èn vertegenwoordi gers der kerk èn vertegenwoordigers van het En gelse filmbedrijf zullen medewerken. In de redactie hebben onder meer zitting: Dr. Askwith. bisschop van Blackburn en voorzitter van het Filmcomité van de ,,Church of England", Michael Balcon filmproducent, e.a., waaronder verschillende voor aanstaande filmcritici. De Manchester Guardian" teekent hierbij aan: ,,De opzet van het blad is een erkend contact punt te vestigen voor gedachtenwisseling tusschen de kerken en het Engelsche filmbedrijf, en in het algemeen het opwekken van de belangstelling voor de meer belangrijke films. Het komt ons voor, dat dit blad hiermede voor ziet in een reeds lang gevoelde behoefte. Wijlen de aartsbisschop van Westminster, Dr. Temple, heeft eens gezegd, dat hij niet veel films had ge zien. Mogelijk was hem. zooals andere menschen die een druk bezet leven leiden, de onophoudelijke vertooning van nieuwe films een raadsel, en was hij eenigszins verward door de moeilijke keuze van die films, welke een bijzondere bëteekenis hebben. Wij, van onzen kant, verwachten, dat ,,Con- temporary Cinema" een zeer bruikbare gids zal zijn bij de keuze van de beste films, en ons zal voorlichten over die aspecten van de filmwereld, welke in wezen rechtstreeks verband houden met den ontwikkelingsgang van de samenleving." De Manchester Guardian" besloot zijn com- mentaar met een citaat uit de bekende rede van den Minister van Handel, Sir Stafford Cripps, ge richt aan het Engelsche filmbedrijf (Orgaan No. 135. pag. 14): ,,Men spreekt vaak over filmindustrie, alsof het hier een kwestie van machines en arbeiders betrof, zooals in andere industrieën. Ik geef er de voorkeur aan haar eveneens te be schouwen als een kunst en als een van de belang rijkste uitingen van de cultuur." Vergadering Zwitsersche Filmkamer Zooals gebruikelijk heeft de Zwitsersche Film kamer haar leden opgeroepen tot het bijwonen van een algemeene ledenvergadering, welke ieder jaar te Bern wordt gehouden; de bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter der Filmkamer, den ex-staatsraad, M. Antoine Borel. De begrooting en het verslag inzake de film- journaals voor het jaar 1946 werden zonder dis cussie goedgekeurd, terwijl de vergadering haar voldoening uitsprak over het feit, dat, dank zij de welwillende medewerking van de bioscoopexploi tanten in de Duitsch sprekende kantons en in het kanton Tessino, het nationale filmjournaal weer wekelijks in de theaters kan worden vertoond, zij het in een ietwat beknopteren vorm, dan bij de eerste vertooning in September 1946. Zij hoopt, dat het binnen korten tijd mogelijk zal zijn ook een dergelijke regeling voor de romaansche kantons te treffen, opdat ook daar de duizenden belangstel lenden in staat kunnen worden gesteld regel matig het nationaal filmjournaal te zien. Eveneens hechtte de Kamer haar goedkeuring aan het aan den Bondsraad uit te brengen verslag van haar werkzaamheden gedurende het afgeloo- pen jaar. Door den secretaris werd vervolgens een uit eenzetting gegeven over de problemen inzake de smalfilm, speciaal over die, welke de verhuur en de vertooning betreffen, welke problemen men ge leidelijk hoopt op te lossen. Hoewel rekening houdende met den huidigen toestand van de financiën der Bondsrepubliek, ver wacht de Kamer toch, dat de bevoegde autoriteiten al het mogelijke zullen doen om financiëelen steun te verleenen aan de vervaardiging van do cumentaire films, welker verspreiding in het eigen land zoowel als in den vreemde, het middel bij uitstek is ter propageering van de schoonheid van het land. Mededeeling werd gedaan ever de instelling van een commissie van deskundigen ter bestudee ring van het auteursrecht op het gebied van de film. Deze commissie zal ter beschikking staan van de Filmkamer en van overige «rganen van offi- ciëelen of officieuzen aard voor het verstrekken van adviezen. Ten aanzien van de z.g. co-producties" met het buitenland, waarover in de pers zooveel stof is opgewaaid, verklaarde de secretaris, dat maatregelen zullen worden ge nomen, dat deze uitdrukking voortaan slechts in de openbaarheid kan worden gebruikt, indien de belanghebbenden er uitdrukelijk toe zullen zijn ge machtigd na bezichtiging van de gereedgekomen film. De Kamer heeft er van afgezien de officiëele deelname van Zwitserland aan het Wereldfesti val voor Film en Schoone Kunsten te Brussel voor te stellen. Men heeft daarentegen besloten den Bondsraad te verzoeken officieel deel te nemen aan de Biënnale, welke dit jaar te Venetië zal plaats vinden, en den secretaris, den heer M. H. Mauerhofer, af te vaardigen als vertegenwoordi ger van Zwitserland. De zitting werd besloten met een bespreking van het probleem der bioscoopreclame, waarbij aan een speciale commissie werd opgedragen ten spoe digste een desbetreffend concept uit te werken. ■jzvxMMBtam

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 16