DE TRAGISCHE BIOSCOOPRAMP TE RUEIL 12 De Voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten heeft ons de vol gende officiële gegevens verschaft omtrent de tragische bioscoopbrand in het Parijse voorstadje Rueil: ,,Op 30 Augustus jl. heeft een ernstige brand in een bioscoop te Rueil het leven gekost aan ruim 90 slachtoffers, terwijl meer dan 30 ernstig en meer dan 150 lichtgewonden vallen te betreuren. Een meer sinistere inleiding tot het congres van het Comité Technique International de Prévention et d'Extinction du Feu, dat op 1 en 2 September d.o.v. te Parijs werd gehouden, kon wel niet zijn gedacht. Hoewel de congressis: geen gelegenheid kregen de plaats van de ramp te bezoeken, kon uit de uit- voerige verslagen, welke de Franse dagbladen ga ven, de toedracht wel met vrij grote zekerheid wor den gereconstrueerd. In het belang van kostbare mensenlevens, die hier geofferd werden op het altaar der zorgeloosheid zijn allen, die betrokken zijn bij de bouw, inrich ting en exploitatie van bioscopen of zijn belast met het toezicht daarop, verplicht al datgene te doen om een herhaling te voorkomen. Een beroep op gering brandgevaar, betere naleving der voor schriften, beter toezicht in ons land betekent in wezen en in slaap sussen van het geweten. Moge dit in Nederland niet op zo ruwe wijze worden wakker geschud als te Rueil. Er wordt in ons land nog te veel nagelaten op het gebied van de brand veiligheid bij filmvertoningen, speciaal ook bij die, waarbij het projectie-apparaat niet in een cabine is opgesteld. De daarvoor verantwoordelijke exploi tanten en autoriteiten nemen daardoor een nooit te billijken verantwoordelijkheid op zich. De bioscoop te Rueil was een smal, hoog ge bouw. Op de begane grond waren rijen van 11a 12 zitplaatsen, terwijl er zich 2 balcons boven elkaar bevonden, waaraan veel hout was verwerkt. De balcons waren met één houten trap bereikbaar. De stoelen waren met velours bekleed, terwijl de wanden eveneens bekleed waren (betengeld). Deze BEDRIJFSREGLEMENT TER ZAKE ENER AAN VULLING VAN DE ALGEMENE VOORWAARDEN VAN VERHUUR EN HUUR VAN FILMS Overeenkomsten inrake andere dan hoofdfilms Artikel 9. Een vertoningsovereenkomst inzake bijfilms en/of journaal- of actualiteitenfilms mag geen bepalingen bevaifen omtrent" het- verroningsrechr van hoofdfilms. BEDRIJFSBESLUIT DEVIEZENREGELING Artikel 3. In afwijking van het bepaalde in artikel 8 van het Bedrijfsreglement ter zake ener Aanvulling van de Al gemene Voorwaarden van Verhuur en Huur van Films d.d. 8 Januari 1946 zal elke hoofdfilm voor elke bio scoop afzonderlijk worden verhuurd met dien verstande, dat het al dan niet aangaan van een vertoningsover eenkomst voor een hoofdfilm niet afhankelijk is van het aangaan van een of meer vertoningsovereenkomsten voor andere films. pregneerd en er achter had zich klaarblijkelijk op de duur veel stof opgehoopt. Ook tegen het plafond scheen terwille van de acoustiek een stofbespan- ning aanwezig te zijn. De electrische leidingen, die zich tussen de baksteenmuren en de wandbekle- ding bevonden, waren niet overal in buis gemon teerd. De brand is ontstaan door kortsluiting op het Ie balcon; een vlam sprong te voorschijn, men hoorde daarna het geluid van een (stof) explosie en stukken van de brandende bekleding werden de zaal ingeslingerd, de vlammen schoten langs de gehele wandbekleding en veranderden de stoel- bekledingen in branden- de fakkels. Het licht doofde uit en een volko men begrijpelijke paniek maakte zich van het pu bliek meester. De exploi tant, die zich op de be gane grond in de cassa bevond, trachtte met een snelblusser nog uitkomst te bieden en snelde naar de balcontrap, die direct had vlam gevat, doch de snelblusser weigerde. Er waren naast de normale in-, tevens uitgang op de begane grond 2 nooduit gangen, waarvan er ech ter 1 gedurende de oorlog gesloten was geworden en nog steeds niet weer in bedrijf was gesteld. Voor de toeschouwers op de balcons was de toestand nog hopelozer; voor hen was er maar één uitweg nu de trap onbruikbaar was, n.1. van het balcon naar beneden springen op de daar opgehoopte mensenmassa. Ik behoef de ontzettende tonelen, die zich in het gebouw hebben afgespeeld niet af te schilderen, de lezer kan zich indenken, welk een ontzettende strijd zich daar heeft ontwikkeld. Toen de brand in de zaal was ontstaan heeft de 17-jarige (n.b.!) operateur in de cabine het pro jectie-apparaat en de stroom uitgeschakeld en de noodverlichting ingeschakeld en is daarna het dak opgevlucht, daarbij de cabinedeur openlatende, waardoor de brand zich ook tot de cabine heeft uitgebreid en de giftige dampen van de brandende films de ramp kwamen verergeren. De na de brand genomen foto's doen zien, dat ter hoogte van de balcons de ravage het grootst is; bekleding was destijds (10 jaar geleden) geïm- de houten trap is geheel weggebrand, van de bal-

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 14