13 cons zijn in hoofdzaak alleen nog de geconstrueer de hoofdliggers intact; in de zaal zien we nog de naakte stoelen, waarvan die bij de ingang nog met intacte bekleding. Deze ramp heeft door verschil lende oorzaken zo'n grote omvang kunnen aan nemen. In de eerste plaats de zorgelooze uitvoering van de electrische leidingen (de directe oorzaak) en verder door de niet brandvrije of brandvrij geïm pregneerde bekleding van wanden en plafond, de stofophopingen achter de bekleding, een tekort aan nooduitgangen, de toepassing van hout voor trap pen en balcons, het gebrek aan blusmiddelen, de volte in de zaal (stoelen in de gangen) en een niet brandvrije afscheiding tussen cabine en zaal en verder door gebrek aan controle van overheids wege, waardoor deze toestanden konden voort duren. Op 26 October 1946 was de zaalhouder mondeling aangezegd verschillende verbeteringen aan te brengen, o.a. betreffende de nooduitgangen en t.a.v. de wettelijke veiligheidsvoorschriften. Schriftelijke herhaling van de opdracht en con trole op de naleving der mondelinge opdracht zijn achterwege gebleven, terwijl de zaalhouder niets heeft laten verbeteren." De Technische Commissie van de Nederland- sche Bioscoop-Bond is ervan overtuigd, dat het gebeurde in Parijs op alle leden van de Nederland- sche Bioscoop-Bond een verpletterende indruk heeft gemaakt en dat velen daarin een aansporing hebben gevonden om nog eens na te gaan of hun bedrijf in elk opzicht aan strenge veiligheidseisen voldoet. De afschuwelijke bioscoopbrand te Rueil heeft duidelijk laten uitkomen, dat de bioscoopexploitant zelf in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de veiligheid van de honderden bezoekers, die zich dagelijks in zijn bioscoop bevinden. Een beroep op het ontbreken van veiligheidsvoorschriften van overheidswege of op een gebrekkige controle op de naleving van bestaande voorschriften, kan de bioscoopexploitant nimmer van deze verantwoor delijkheid ontheffen. Het ligt in de bedoeling in dit Orgaan enige artikelen te publiceren, welke speciaal gewijd zijn aan de maatregelen, welke in elke bioscoop geno men moeten worden om de veiligheid van de be zoekers te waarborgen. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de Technische Commissie een scherpe controle ook op het gebied van de veiligheidsvoor schriften uitoefent, en men zal er rekening mede moeten houden, dat de Commissie, indien haar blijkt, dat er uit een oogpunt van veiligheid ernstige bezwaren tegen bepaalde bioscopen bestaan, niets zal nalaten om daarin op de kortst mogelijke ter mijn verbetering te brengen. De Commissie is er van overtuigd, dat zij daarbij op de medewerking van alle leden zal mogen rekenen. Uit de bioscoopbrand te Parijs kan de conclusie worden getrokken, dat het van groot belang is de electrische leidingen in de bioscopen door deskun digen te doen controleren. Gedurende de gehele oorlog en wat daarop gevolgd is, zijn wij niet in staat geweest de uitgedroogde isolatie van elec trische leidingen te vervangen. Hierin schuilt eert groot gevaar voor kortsluiting en het is dus van groot belang de electrische leidingen door des kundigen te laten controleren. Steeds moet de nodige aandacht worden ge schonken aan de zekeringen. Er is reeds geconsta teerd, dat in sommige bioscopen ondeugdelijke zekeringen worden gebruikt. Zelf gerepareerde zekeringen of zekeringen, welke niet door de offi ciële instanties zijn goedgekeurd, behoren onmid dellijk door deugdelijke vervangen te worden. Er zijn talrijke gemeenten, waar de voorschriften op het gebied van de noodverlichting niet in over eenstemming zijn met de eisen, welke daaraan be horen te worden gesteld. Een noodverlichting, welke is aangesloten op het normale provinciale- of gemeentelijke electriciteitsnet is onvoldoende. Wanneer immers door de een of andere reden de stroom uitvalt, kan de noodverlichting niet func- tionneren. In zulk een geval wordt de zaal in vol ledige duisternis gedompeld, hetgeen maar al te gemakkelijk een paniek kan veroorzaken. Zak lantaarns van ouvreuses zijn dan ten nenen male on voldoende. De noodverlichting moet dan ook zoda nig zijn ingericht, dat zij bij het uitvallen van de electrische stroom uit het provinciaal of gemeente lijk lichtnet op een accumulatorenbatterij blijft branden. Nadere gegevens zijn dienaangaande te verkrijgen bij de Technische Commissie. Een geregelde controle op de nooduitgangen is onontbeerlijk. Niet alleen moeten de nooduitgangen steeds prima functionneren, er behoort ook te wor den nagegaan, dat zich achter de nooduitgangen, waar deze uitkomen op corridors, stegen, zijstraten e.d. geen versperringen bevinden, welke ingeval van paniek tot ongelukken aanleiding kunnen geven. Reeds is gebleken, dat in verschillende bioscopen de toneelverlichting en de wijze waarop deze is aangelegd, lang niet altijd aan de hoogste eisen uit een oogpunt van veiligheid voldoen. Wij dringen er op aan, dat de leden hieraan zelf de nodige aan dacht schenken en niet wachten totdat van de zijde der Technische Commissie op verbetering wordt aangedrongen. Gelukkig zijn ons land tot dusver rampen als de bioscoopbrand te Parijs bespaard gebleven. Die ramp was te wijten aan een combinatie van ongun stige omstandigheden en nonchalance, zoals niet gemakkelijk een tweede keer zal voorkomen. De verantwoordelijkheid van iedere bioscoop exploitant legt hem de verplichting op om per manent zijn volle aandacht te schenken aan de

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 15