Gedurende de avond waren er in alle Groningse bioscopen premières georganiseerd en in één van haar was er zelfs een wereld-première ener wel geslaagde Nederlandse documentaire. Er was voor een passende muzikale omlijsting zorg ge dragen, waaraan in het bijzonder de Groningse Orkestvereniging deel had. Voor deze filmvoor stellingen bestond allerwege grote belangstelling, ook van de zijde der autoriteiten. Tijdens alle voorstellingen werd een korte film over de drie Noordelijke provinciën ter vertoning gebracht, in opdracht van de jubilerende afdeling vervaardigd. Onder de gasten bevonden zich behalve de Se cretaris-Generaal van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Commis saris van de Koningin voor Groningen, Burge meester en Wethouders, gemeenteraadsleden en andere plaatselijke autoriteiten, professoren, het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoop- Bond en tal van andere persoonlijkheden. Boven dien gaven alle leden van de Afdeling acte de présence. De dag werd besloten met een welgeslaagd avondfeest. Het moet voor de Afdeling Het Noorden, voor zijn Bestuur en vooral ook voor zijn Voorzitter, de heer G. J. Milius, een grote voldoening zijn geweest, dat zij, die altijd van verre moeten ko men om in het Westen des lands hun belangen te behartigen ofwel in onderscheidene functies hun tijd ter beschikking te stellen te algemenen nutte, thans thuis konden ontvangen en uit alle oorden van het land autoriteiten en functionarissen zagen optrekken naar het hoge Noorden, waar in Gro ningen de feestvierende Afdeling, het Afdelings bestuur en zijn Voorzitter het middelpunt vorm den van aller belangstelling. Te groter moet deze voldoening zijn geweest, nu bleek, dat er waardering leeft voor het werk van de Afdeling het Noorden en niet in het minst dat door deze belangstelling het filmfeest als zo danig tot een zeer geslaagd geheel kon worden gemaakt. Èn bij de Overheid èn de pers heeft de orga nisatie van dit feest, het sobere doch waardige uiterlijk vertoon ervan, een uitstekende indruk achter gelaten. In Sneek is tijdens de première aldaar de Bur gemeester spontaan naar het podium gekomen om in een klinkende speech warme hulde te brengen aan de hoge opvatting, die de Noordelijke exploi tant van zijn taak heeft. Deze hulde kwam prac- tisch van alle kanten, inzonderheid ook van het Hoofdbestuur, dat in de feestviering van de Af deling het Noorden een stuk verwezenlijkt zag van het programma, aan welker voltooiing het geruime tijd zijn krachten heeft gegeven. De Voorzitter van de Bond, de heer M. P. M. Vermin, heeft het werk van de Groningse Afde ling nog eens extra in het zonnetje gezet voor de radio tijdens een speciale uitzending gedurende de avond. Moge bewaarheid worden de wens die daarbij tot uitdrukking is gebracht, dat de Overheid ook economisch mogelijkheden laat dat al hetgene, wat het Nederlandse bedrijf voor goeds en schoons tot ontwikkeling tracht te brengen, zich verder kan ontplooien. Rede van de Bondsvoorzitter Nadat bij de officiële ontvangst ten stadhuize de Burgemeester van Groningen, de heer Mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden, de Afdeling Het Noorden had gecomplimenteerd en zijn verheu genis had uitgesproken over de groei van de film als een zeer belangrijk wapen in de culturele ont wikkeling van het volk en over het feit, dat de Nederlandsche Bioscoop-Bond er naar streeft om zelfs ten koste van offers een opvoedende invloed op het publiek uit te oefenen, dankte de Voorzit ter van de Bond, de heer M. P. M. Vermin met de volgende woorden: ,,Als voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop- Bond dank ik u ten zeerste voor deze receptie, omdat wij ons hierdoor geëerd voelen en een erkenning erin zien van de verdiensten onzer Noordelijke Afdeling, maar tevens ook dat ons hierdoor de gelegenheid geboden wordt om te ge tuigen van datgene wat er leeft in de Nederland sche Bioscoop-Bond. Gelijk de Staat der Nederlanden niet onder verdeeld is in provinciën, maar de provinciën de staat vormen, zo ook wordt de Nederlandsche Bioscoop-Bond gevormd door zijn afdelingen, zij deze stelling dan ook geponeerd met een zekere vrijheid ten opzichte van zijn historische groei. De afdelingen zijn het fundament en de muren waarop de koepel van het hoofdbestuurlijke gezag rust. De afdelingen leveren de materialen hier voor en schragen tegelijkertijd deze macht. En omdat schragen weliswaar een zeer nuttige, maar niet altijd een even aangename bezigheid is, wil ik heden mijn dank brengen aan het Noorden en openlijk mijn respect uitspreken voor deze afde ling, die zonder haar specifiek karakter te ver loochenen met een voortvarendheid en enthousias me begrip toont en steun verleent daar waar de algemene belangen dit eisen. Zonder andere afde lingen te kort te doen noem ik deze afdeling een der meest actieve en daarvoor maak ik de voor zitter, bestuursleden en leden individueel mijn compliment. En van de werkdadigheid en de eensgezindheid, moge getuigen de wijze waarop zij hun eigen feest hebben georganiseerd.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 4