deren van datgene, wat een vrije uitwisseling van inlichtingen belemmert, zoals quota's, tarieven en censuur. Het verzamelde materiaal geeft derhalve een eerste nauwkeurig beeld van de groei en ont wikkeling van het filmmedium in de betrokken landen. Tot nu toe was de voornaamste bron van informatie inzake de activiteit van de film over de gehele wereld de Sectie Film van het Ministe rie van Handel der Verenigde Staten van Amerika. Deze publicaties, hoe nuttig ook, zijn echter in wezen weinig meer dan schetsmatige, ruwe schattingen van de marktvooruitzichten voor Amerikaanse films. Het rapport, dat thans door de Unesco wordt uitgebracht, is van geheel andere aard en daardoor is met haar filmafdeling in feite een wereldcentrum gesticht voor inlich tingen op filmgebied. Het is onmogelijk om dit rapport in een klein bestek volkomen recht te doen wedervaren. In het kort samengevat is de inhoud als volgt: De meest volledige gegevens worden verstrekt over 35- en 16 mm. projectie, zowel van geluids- als van stomme films, hetzij in het commerciële bedrijf, hetzij voor onderwijs- of andere doelein den. Eveneens zo nauwkeurig mogelijk benaderde bezoekcijfers van bioscopen, alsmede de verhuur van films met importcijfers. De gegevens over de filmproductie zijn gedetailleerd studio's, perso neel, financiering, technische ontwikkeling, uit rusting enz. 'De vervaardiging van onbelicht ma teriaal en apparaturen, alsmede de beroepsoplei ding, worden afzonderlijk behandeld, evenals de onderwijsfilm. Bovendien wordt steeds een kort overzicht gegeven van de omstandigheden, waar onder de filmindustrie in ieder land opereert, van de filmwetgeving en .van de waarde welke men aldaar in het algemeen aan het filmmedium toe kent. Bij het lezen van dit rapport krijgt men de in druk, dat de belangstelling voor de film in haar onderscheidene vormen zeer is gestegen; de be zoekcijfers der bioscopen en de steun, welke de overheid in toenemende mate aan de film ver leent, spreken in dit opzicht een duidelijke taal. In landen waar weinig of geen hoofdfilms worden vervaardigd, omdat de afzetmarkt of de betrokken taalgroep te klein is, valt een stijgende belangstel ling voor documentaire- en onderwijsfilm te con stateren. Valuta-moeilijkheden De conclusies welke het rapport bevat, zijn een opsomming van de voornaamste technische be hoeften. De materialen onbelichte film en che mische producten vormen niet het grootste pro bleem, maar wel de apparaturen voor productie, laboratoria en projectie. Vooral aan projectie- apparaturen bestaat een zeer aanzienlijk tekort en wel aan 16 mm. van de Westerse landen heeft alleen Luxemburg gebrek aan normaalfilm- projectoren en filmstripprojectoren, wat duidelijk een toenemende belangstelling voor de onderwijsfilm demonstreert. Bijna alle landen hebben voorts uitdrukking gegeven aan hun verlangen om eerste klas paedagogische films uit het buitenland te kunnen betrekken. Zij vragen naar catalogussen en zouden gaarne een soort van internationale uitwisseling tot stand willen brengen ten einde de moeilijkheden, voort vloeiende uit de huidige verhoudingen der valu ta's, te omzeilen. Men zal deze kwestie in elk geval tot oplossing moeten brengen, indien men wenst te komen tot een daadwerkelijke en regel matige uitwisseling van documentaire- en onder- wijsfilms tussen de landen onderling. Tekorten in cijfers De totale behoeften, in geldswaarden berekend, belopen 5 tot 6 millioen Engelse ponden of 20 tot 25 millioen Amerikaanse dollars, of 2x/i a 3 milliard Franse francs. Van dit totaal is ongeveer 10 voor de ontwikkeling van de productie van hoofdfilms en 90 voor de ontwikkeling van de Deze opname uit MELODIE DER BARMHARTIGHEID" geeft een beeld van de menslievende arbeid welke door het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië wordt verricht

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 14