Beter ten Jialve gekeerd... 12 I 3 voorkeur aan hebben gegeven, indien men deze korting achterwege had gelaten." De heer Hoogcarspel was van mening, dat het voorstel in zake de noodvoorziening gemeente- financiën een verdere aantasting betekent van de zelfstandigheid van de gemeente. Na betoogd te hebben, dat de instelling van het werkloos- heidssubsidiefonds tot gevolg had, dat de ge meenten een deel van de eigen belastingcapaciteit moesten laten varen, vervolgde spreker: „Het doel dat men in 1935 beoogd heeft, ook met het instellen van een gemeentefonds, nl. het voor komen van belasting-oases, zoals het hier ge noemd is vroeger kon men in de dagbladen advertenties vinden: ,,komt in onze gemeente Hoewel wat laat, schijnt de Assemblee Nationale te hebben begrepen, dat drastische j 1 maatregelen noodzakelijk zijn om een door fiscale roofbouw uitgemergeld filmbedrijf weer op de been te helpen. Werd met ingang van 1 April l.l. de door de staat geheven „Taxe a la Production" teruggebracht tot 3y2 wat reeds een be- j lastingverlaging van 8y2 op de bruto-recet- tes betekende, thans heeft de Assemblee door I een tweetal nieuwe besluiten betreffende de 1 zogenaamde „Taxe sur les Spectacles" (d.i. belasting op vermakelijkheden, die in Frank- rijk volgens een sliding scale wordt geheven) I wederom een vrij belangrijke verlaging weten I te bewerkstelligen. Een eerste maatregel houdt in, dat de be lastbare omzetgrenzen met 30 worden ver- hoogd, wat vooral voor de kleinere exploita- ties een vrij aanzienlijke verlichting betekent. De tweede maatregel is een aanvulling van artikel 474 van de Code des Contributions Indirectes, waarbij aan de gemeenten wordt I toegestaan de belasting op vermakelijkheden Imet 25 te verminderen voor de bioscopen, die tijdens de voorstelling een orkest en/of Ieen of meer variété-nummers ten tonele brengen. Hierdoor wordt de vermakelijk- heidsbelasting voor exploitaties van gemid delde grootte en voor grote exploitaties, die regelmatig een aanvullend programma bren gen, met respectievelijk ^/i en 6V2 van de bruto-recettes verminderd. Tengevolge van deze besluiten is de belas- I ting op de filmvertoningen in de Franse I bioscopen binnen één maand tijds met circa I 15% op de bruto-recettes verminderd. i wonen"; in die advertenties werden dan allerlei voordelen van dergelijke gemeenten opgesomd en daaronder was ook: lage belastingen (het is uitstekend, dat in dit opzicht nivellerend is op getreden) is echter verre voorbij geschoten, ciaar met dat al de gemeente een groot deel van haar eigen belastinggebied heeft ingeboet. En met de onderhavige uitkering wordt dit inboeten van het eigen belastinggebied niet alleen gehand haafd, maar zelfs nog zeer versterkt. Ik ben altijd enigszins bevreesd voor noodvoorzieningen, om dat deze gewoonlijk haar schaduw vooruitwer pen op de definitieve voorziening. Vooral wan neer het optimistische zonnetje van deze Minister daarachter schijnt. Nu ben ik van mening, dat bij deze noodvoorziening de Rijksadministratie fei telijk zowat alle financiële teugels voor de ge meente in handen heeft. Ten gevolde van de noodtoestand, waarin vele gemeenten reeds vóór de oorlog verkeerden of waarin zij ten gevolge van de oorlogstoestand zijn afgegleden, zijn dn vele gemeenten de belas tingen, die zij konden heffen, tot het maximum opgevoerd» We hebben gezien de grote bewe ging, veroorzaakt door de circulaire van de Mi nister van 2 December 1947, waarbij, vooruitlo pend op de vaststelling van deze noodvoorziening, aan de gemeenten te kennen werd gegeven, dat zij bepaalde belastingen tot ten minste een bepaald percentage dienden te heffen, wilden zij niet het gevaar lopen, dat een belangrijk deel van de nood- uitkering onder de kortingsregeling zou vallen, ten gevolge waarvan de gemeenten een lagere uitkering uit het Gemeentefonds zouden krijgen» Alle uitkeringen komen uit het Gemeentefonds, de normale zowel als de bijzondere; dat wil zeg gen: uit dat ene belastingpotje, dat door alle contribuabelen, ook door die uit die gemeente, is bijeengebracht. Daarom heeft die circulaire van 2 December 1947 velen aan het schrikken gebracht, en hun onthuld, in welk een mate de Rijksadministratie de gemeenten kan dwingen belastingen op te leggen, die de gemeente uit eigen beweging, gezien haar oordeel over haar gemeentelijke huishouding en haar contribuabe len, niet zou hebben opgelegd. Het lijkt daarom wel een beetje op een Mar shall-plannetje van de Regering tegenover de ge meenten: u kunt hulp krijgen, maar voordat u hulp krijgt, zult u zich aan ons dictaat onderwer pen en u zult de belastingen dienen te heffen, die wij u voorschrijven niet alleen, maar u zult uw belastingen ook hebben te heffen tot het percen tage, dat wij u dicteren. Dat is een zeer lelijk punt in deze noodvoorziening, vooral als wij let ten op de contradictie, dat de commissie is inge steld om de zelfstandigheid van de gemeenten een financiële basis te geven. De commissie heeft [~]iiiiiiiHiiiiiiiiuiuiiiHiiiiiiiiimmiiiiHuiHHUiiiHiminiiiiiuiiuiiiJjJimiiiiuiimmuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiQ niUIUHIHHIIIIIIWHIIIIIIIIIUlUlHIIHIllllllllllimillllllllllllllMIIMIIIIIMIHIllllilHIHtliilllimHlllllHIIIIHIIIIH E 9 E

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 14