e \r\ onttéboor^tter JAAR Op 22 Juni j.I. vierde de Bondsvoorzitter zijn 50ste verjaardag. Redelijkerwijs zou men mogen veronderstellen, dat deze heuglijke dag in de familiekring werd doorgebracht, temeer wanneer men weet, dat de Voorzitter wekelijks gedurende een aantal dagen voor het Bondswerk te Amsterdam vertoeft. De verjaardag viel echter op Dinsdag, dus was er naar gewoonte Hooldbestuursvergadering en bracht de jarige, als was het de gewoonste zaak van de wereld, de dag door op het Bondsbureau, teneinde een lange agenda af te handelen. Eerst s avonds vertrok hij met de machine in zuidelijke richting om de rest van de dag temidden van de zijnen te vieren. Een treffend staaltje van de wijze, waarop de heer Vermin nu enige jaren achtereen aan de top der organisatie in het algemeen belang zijn beste krachten geeft; een staaltje van eenvoudige plichtsvervulling, dat aan allen tot voorbeeld zij. In het Hoofdbestuur is s Voorzitters verjaardag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Namens alle leden feliciteerde de heer Miedema de jarige, hem huldigend voor de prestaties voor Bond en bedrijf verricht, hem dankend voor al hetgeen hij zo onbaatzuchtig voor allen in het bedrijf doet en hem verzoekend de teleurstellingen, die hem daarbij niet bespaard blijven, niet te zwaar te tillen. Met Hoofdbestuur deed zijn wensen vergezeld gaan van een bloemenhulde en een per soonlijk geschenk. IMoge het de Bondsvoorzitter gegeven zijn in goede gezondheid zijn taak nog vele jaren tot zijn voldoening en het welzijn van de bedrijfsgenoten jte verrichten op de eminente wijze, waarop deze dit van hem gewend zijn. Geachte Bondsvoorzitter: ProficiatI verband tot het geheel gaat, betekent, zoals gezegd, ten opzichte van het geheel niets, maar is voor de amortisatie van een Nederlandse productie juist datgene, waar het op aan komt. Het is wel een zeer duidelijk bewijs, dat wij thans reeds met de ondoordachte verhoging van de heffing der ver- makelijkheidsbelasting in een critiek stadium zijn geraakt, n.1. waarin deze verhoging het rendement wegneemt, dat de basis is van iedere onderneming en de prikkel tot iedere ondernemingszin. Ditzelfde geldt voor de films van culturele be tekenis. Indien niet op voldoende tegemoetkoming kan worden gerekend, zullen ze als verliesgevend moeten verdwijnen! Ook de kleine gemeenten zullen moeten begin nen met op het heffingspercentage een uitzonde ring te maken, willen zij althans voorkomen, dat binnen afzienbare tijd tal van kleine bioscopen, waarvoor de vermakelijkheidsbelasting door haar abnormale hoogte, mede in verband met de neer gaande conjunctuur, als een extra bedrij f slast drukt, hun poorten voor het publiek zullen gaan sluiten. In de meeste gevallen waarschijnlijk voor goed. Het is te betreuren, dat de Kamer bij de replie ken de betrokken Ministers het vuur niet wat nader aan de schenen heeft gelegd en op bepaalde pun ten een meer concrete beantwoording van de ge stelde vragen heeft verlangd. Mogelijk, zal de Eerste Kamer behoefte hebben aan nadere precise ring op sommige punten. Hoe het zij, ook van de verhoging tot 35 zullen de Regering noch de ge meenten veel pleizier beleven. Zij zal blijken te zijn een bron van misère voor Overheid en filmbedrijf, waarvan uiteindelijk de filmliefhebber de dupe wordt.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 5