16 Na volbrachte dagtaak keert de parlevinker huiswaarts. Uu de film „PARLEVINKERS", waarmede Ylzeti Urusse de Jiimp rijs vraag won, die in rerlxuid met hel Holland Festival door hei Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenscliappen was uitgeschreven. voorportaal om de gelijkrichter te bezichtigen. Toen ik met mijn neus boven het apparaat kwam, bespeurde ik een brandlucht. Ik maakte de opera teur hierop attent; deze viel prompt door de mand. Zijn werkjas was geschroeid door een brandende sigaret, die hij bij ons plotseling verschijnen in de zak van zijn stofjas had opgeborgen. Ik heb hem natuurlijk het een en ander verteld; hij was waard geweest op staande voet ontslagen te worden! Dit geval verwonderde mij niets, in aanmerking ge nomen het aantal sigarettenpeukjes, dat ik nog steeds in lampenhuizen tegenkom, van asbakjes m de cabine maar gezwegen. Hoe kon de brand in Jemeppe nu op de om- spoeler ontstaan? Vermoedelijk werd op ruwe wij ze omgespoeld, waardoor tussen de verschillende filmlagen een te grote wrijving ontstond met de nodige warmteontwikkeling. Bij 80 gr. O ont brandt film door de door de warmte vrijkomende zuurstof vanzelf. Reeds twee branden, in de laatste tijd ontstaan, heb ik op deze wijze kunnen analy seren. Spoel daarom nimmer een film met een motor om dat is trouwens reeds lang verboden doet het met de hand, doet het langzaam en nooit op ruwe wijze! Vermijdt te allen tijde, dat door te grote snel heid de filmlagen over elkaar kunnen schuiven; hierdoor verregent de film uitermate sterk en er kan brand ontstaan! 'Zorgt er steeds voor, dat de filmvoorraad vol gens het nieuwste voorschrift: „iedere spoel apart in een houten filmkast" is opgeborgen! Er mag niet meer dan 7200 M. film in de cabine aanwezig zijn. Bij trade-shows wordt dit voor schrift nogal eens overschreden. Bergt de films, die niet voor vertoning direct moeten worden gebruikt, steeds op een brand vrije plaats elders in het gebouw op! Uit de omvang van een cabi- nebrand kan men altijd de hoe veelheid van de verbrande films reconstrueren. Hierop zal dan ook in den vervolge worden gelet! Bekijk, of Uw cabine aan redelijk te stellen eisen vol doet. Kan Uw operateur bij ontstaan van brand op elke plaats in de cabine ook steeds een vluchtweg vinden? Zo niet, neemt dan ogenblik kelijk maatregelen! U wilt toch zeker niet een men senleven op Uw geweten hebben. De Technische Commissie van de Nederlandse Bioscoopbond wil U te allen tijde gaarne met raad en daad terzijde staan. U bent gewaarschuwd. U werkt met dynamiet, maar werkt dan ook met veilige machines en in veilige ruimten Ing. E. F. W. TRIJSSENAAR. RECLAMEVERLICHTING Naar het Ministerie van Economische zaken heeft medegedeeld, zijn met ingang van 1 Juni de beperkende bepalingen ten aanzien van de recla meverlichting opgeheven. In de zomermaanden heeft namelijk het electriciteitsverbruik van licht reclames practisch geen verhoging van het kolen- verbruik der electrische centralen ten gevolge. In de aanstaande winter zal echter wederom een verbod van reclameverlichting worden inge voerd, mede in verband met het probleem van de spitsbelasting der electrische centralen. TOELATING LIDMAATSCHAP Het Hoofdbestuur heeft besloten tot het lid maatschap toe te laten: N.V. Asta Theater (directeur K. W. Elver- ding) exploiterende het Asta Theater te Nij megen; de heer J. B. Westland, exploiterende het Luxor Theater te Renswoude Veenendaal) Vereniging T.O.V.A, te Rijssen, exploiterende het Parkgebouw, aldaar; L. P. Vrolijk, exploiterende het Luxor Theater te Steenbergen.

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 18