DE VAN VALKENSWAARD 1 SEDERT 7 Januari is de bioscoop te Val- kenswaard wegens een te hoge vermake- lijkheidsbelasting gesloten. Herhaalde verzoeken om verlaging, waren door de Raad hooghartig afgewezen en een verzoek om een lagere heffing voor een cultureel waardevolle film deelde hetzelfde lot. Behoudens, dat de exploitant wekelijks in de pers het programma publiceerde, dat de bevolking zou zijn aangeboden indien de belasting normaal zou zijn geweest, scheen niemand zich verder van de zaak iets aan te trekken. Nochtans was het de stilte, die aan de storm voorafging. Tijdens de jongste plaatselijke ver kiezingsstrijd stond de vermakelijkheidsbelasting plotseling in het brandpunt. De partij voor R.K. Gemeentebelangen (lijst 7) zowel als die van de Katholieke Vrije Arbeiderslijst (lijst 3) hadden de verlaging der belasting en de opening der bio scoop tot een harer voornaamste programmapun ten geproclameerd. „Tegen ongemotiveerde belastingen". „Tegen geldverspilling en machtsmisbruik". „Voor opening van de bioscoop". „Een hokje rood van lijst zeven en de bios zal film geven". Ziehier een staalkaart van de leuzen, waar mede de partijen ter stembus trokken. Uiteraard waren deze leuzen slechts een bescheiden demon stratie van het massaal verzet, dat onder de plaat selijke bevolking was gerezen tegen het gemeen telijk beleid. Er waren tal van grieven, die in pamfletten uitvoerig werden uiteengezet, doch vanwege haar plaatselijk karakter hier niet nader besproken behoeven te worden. Dit rechtstreekse beroep op de bevolking heeft een verrassend resultaat gehad. Met politieke tra dities en conventies werd radicaal gebroken; niet minder dan ruim 60% van de bevolking sprak zich door middel van het stembiljet uit vóór ver laging van belasting en opening van de bioscoop. De partij voor R.K. Gemeentebelangen verover de de meerderheid in de Raad met tien zetels. De partij van lijst 1, die ket publiek had trachten te misleiden door er onder andere op te wijzen, dat maar 28^ van het bruto-entreebedrag aan be lasting werd geheven (dit is 40 van het netto bedrag waarom het ten slotte gaat), leed een sma delijke nederlaag en zag zich slechts zes van de zestien zetels toegewezen. Het stemmenaantal spreekt een nog duidelijker taal. Van de 6018 stemmen werden er in totaal 4040 uitgebracht op de partijen vóór belastingverlaging en 1978 op de heersende politieke partij. Bij het bekend worden van de uitslag zong de bevolking als het ware door de straten: „De bioscoop gaat open!" De candidaten van de zegevierende partij hebben in het vooruitzicht gesteld, dat zij in de eerste Raadsvergadering, waarin zij zitting hebben, na melijk in September a.s„ de vermakelijkheidsbe lasting zullen terugbrengen op 20 Voor Valkenswaard kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De uitspraak der bevolking bevestigt ons inzicht, dat, indien wij een rechtstreeks beroep zouden doen op het mil- lioenenheir, dat wekelijks onze bioscopen bevolkt, een voor de fiscus vernietigend votum het ant woord zou zijn. Het bedrijf heeft zich hiervan blijkbaar onthou-

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 3