EEN )- -( DE BON DS-TELEVISIECOMMISSIE OVERTUIGT ZICH VAN DE PRACTISCHE TOEPASSING DER TELEVISIETECHNIEK IN NEDERLAND DE Bonds-Televisiecommissie, daartoe uit genodigd door de N.V. Philips, bracht op Vrijdag 7 April j.1. een bezoek aan hotel Barendsma te Heeze bij Eindho ven, tot het bijwonen van een reunie met enige televisiedeskundigen van genoemde N.V., n.1. de heren Fluit en Leeuwin. De gastheren hadden voor een zeer charmante ontvangst in de landelijke sfeer van het typisch dorpshotelletje gezorgd. Des middags omstreeks vijf uur opende de heer Fluit de bijeenkomst en daarna gaf de heer Leeuwin een uiteenzetting over de verhouding televisie-filmwezen, zoals hij deze zag, en legde op poulaire wijze de tech niek der televisie uit. Naar zijn mening behoefde er geen contro verse tussen de televisie en de film te ontstaan. Integendeel: beide ontspannings- en cultuurme- dia zouden bevruchtend op elkaar inwerken, zoals dat reeds is geschied met de radio en de gramofoonindustrie. Deze industrie heeft immers haar grote bloei juist aan de radio te danken gehad. De bioscoop, zo betoogde de heer Leeu win, heeft te allen tijde een voorsprong op de televisie omdat eerstgenoemde nog vele moge lijkheden heeft in de ontwikkeling van de drie dimensionale- en de kleurenfilm. Mogelijkheden, die de televisie ontbreken als gevolg van het feit, dat bijvoorbeeld de televisie in kleuren hoe wel technisch uitvoerbaar, practisch door de ver eiste grote hoeveelheid bandbreedten, waarvoor geen ruimte in de aether aanwezig is, niet kan worden toegepast. Alleen reeds voor het normale zwart/witte televisiebeeld is het aantal golven zeer beperkt, want hoewel theoretisch niet uit gezonden kan worden buiten een straal van 50 km, is de storingswijdte van de televisiezen der veel groter en bedraagt zij in sommige ge vallen vele honderden km. Ook de televisiebeelden worden soms op veel grotere afstand ontvangen. (In Toronto bijvoorbeeld ontving men beelden van een station uit Californië). De concurrentie van de televisie in de huis kamer zou volgens de heer Leeuwin een nieuwe stimulans zijn voor de filmindustrie om haar pro ducten zowel technisch als artistiek op een hoger peil te brengen terwijl anderzijds door de bioscopen, in het bijzonder door de journaalthea ters, bepaalde actualiteiten zouden kunnen wor den geëxploiteerd via de televisie op het bios coopdoek. De film en televisie zouden, aldus spreker, veel kunnen leren van de ervaringen op ieders terrein. Voor een zuivere beoordeling van de ontwikkeling film en televisie in ons land achtte de spreker een vergelijking met Ameri kaanse toestanden niet juist. Hij wees er voorts op, dat met een beeldraster van 600 lijnen, dat door Philips wordt ontwik keld, visueel en practisch de beste res taten worden bereikt. Weliswaar probeert m in Frankrijk een nog fijner stelsel en wel van 800 lijnen uit te werken, maar de betere visuele resultaten zijn van zo geringe betekenis, dat zij slechts met een loupe waarneembaar zijn. Men heeft daarbij in Frankrijk vergeten zich te reali seren, dat voor een dergelijk fijn beeldraster veel grotere golfbreedten nodig zijn, waarvoor de aether niet voldoende ruimte biedt. Hij achtte voorts het stelsel van 600 lijnen eveneens voldoen de voor de projectie van televisie in de bioscopen. Er ontspon zich naar aanleiding van deze uit eenzetting een levendige en geanimeerde dis cussie, welke tijdens het diner werd voortgezet en waarbij de heren van Philips verscheidene vragen, zowel van technische als van commer ciële aard, beantwoordden. Omstreeks half negen werden de beide tele visie-ontvangers in een der hotelzalen ingesteld en verscheen een aankondiging der uitzending op de beeldschermen, welker grootte ongeveer 25 X 35 cm. bedroeg. Vooraf hadden de televisie-ex- perts erop gewezen, dat het hier een normale experimentele demonstratie betrof, zoals die drie maal per week wordt gegeven, terwijl geen spe ciale anti-storingsmaatregelen waren getroffen. De Commissie constateerde, dat het beeld hel der en constant was. Het was voorts een aardige gedachte geweest van de Philips-televisie-afde- ling, de omroepster, die het eerst op het scherm verscheen, de Commissie in Heeze welkom |te televiestrip inleidde en een tekenfilm, welke ter vergelijking daarop volgde. De beeldkwaliteit ELEV1SIE-REÜNIE

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 5