16 landsche Bioscoop-Bond. Alhoewel de Minister erkent, dat de vijf overige leden niet geacht kunnen worden de verschillende toonaangevende culturele organisaties direct te vertegenwoordi gen, acht hij dit geen overwegend bezwaar, aan gezien hun namen voldoende waarborg geven, dat door hen het culturele leven in zijn verschil lende geledingen behoorlijk wordt gerepresen teerd. Waar het overgrote deel van de vertonings- rechten van de normaalfilms, in Nederland ge ïmporteerd, in het bezit is van de leden van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, kan het contact tussen het bedrijfsleven en de culturele organisa ties in het Filminstituut worden toegejuicht. Er is des te minder aanleiding tot bezorgdheid, om dat zich ook in het bedrijfsleven een duidelijk streven begint af te tekenen om aan de culturele en kunstzinnige belangen, aan het filmwezen ver bonden, de nodige aandacht te schenken. De Minister heeft kennis genomen van de financiële situatie van het Filminstituut, die op het ogenblik verre van rooskleurig kan worden ALGEMENE VOORWAARDEN VAN VERHUUR EN HUUR VAN FILMS Betaling van de auteursprijs e.d. Artikel 9 De auteursprijs en de vergoeding voor het gebruik van het reclame-materiaal e.d. moeten worden voldaan vóór of uiterlijk op de Woensdag van de vertonings- week, die bij de overeenkomst voor de vertoning der film(s) is aangewezen, met dien verstande, dat de volle som van deze beide bedragen steeds vóór of op bedoelde Woensdag, uiterlijk om 12 uur 's mid dags, in het bezit van de verhuurder moet zijn. Wanneer de auteursprijs is bedongen als aandeel in de opbrengst met garantie, wordt met het ooq op het bepaalde in de eerste alinea het gegarandeerd bedrag beschouwd als auteursprijs. Wanneer betaling is overeengekomen in termijnen (rekening-courant-betalingen), wordt een week, waarin een termijn vervalt, met het oog op het bepaalde in de eerste alinea, beschouwd als een vertoningsweek. Wanneer de auteursprijs is bedongen als aandeel in de opbrengst, al of niet met garantie, is de verhuurder gerechtigd om zelf of door een daartoe door hem gevolmachtigde de opbrengst bij de huurder te (doen) controleren, bij welke controle huurder verplicht is alle op de opbrengst van elke voorstelling betrekking hebbende bescheiden over te leggen. Wanneer, gelijk in de voorlaatste alinea is bepaald, de auteursprijs is bedongen als aandeel in de op brengst, al of niet met garantie, zal uiterlijk op de Maandag, volgende op elke vertoningsweek, waarin de film(s) is (zijn) vertoond, een door de huurder getekende gespecificeerde opgave van de opbrengst in het bezit van de verhuurder moeten zijn, en is op het aan de verhuurder toekomende aandeel over die week het bepaalde in de tweede alinea van kracht, behoudens, dat de betaling daarvan dan moet geschie den op de Dinsdag, volgende op de voorzegde Maandag. genoemd. Met zijn ambtgenoot van financiën is overleg gaande omtrent de vraag welke maat regelen kunnen worden genomen om het voort bestaan van het Filminstituut in dit stadium van overleg te garanderen. Hieruit kunnen geen consequenties worden getrokken ten aanzien van de houding van de Minister met betrekking tot een meer defi nitieve regeling. Aanvankelijk worden van de geschetste ont wikkeling geen repercussies gevreesd op het ter rein van de televisie. Productie van Nederlandse iilms De nationale filmproductie bevindt zich niet in goeden doen. Om de studio te Duivendrecht. die in desolate toestand door de bezetters was achtergelaten, opnieuw in te richten, is door de Nederlandsche Bioscoop-Bond indertijd een be drag van bijna 1 millioen gulden bijeengebracht. De rentabiliteit van de kapitalen, in de Neder landse filmproductie geïnvesteerd, bleef echter aan twijfel onderhevig; de resultaten van de ex ploitatie van de studio te Duivendrecht waren onbevredigend. Er is overleg gaande over de vraag, of en hoe de productie van Nederlandse speelfilms op de meest efficiënte wijze kan worden bevorderd. De productie van de korte Nederlandse film verheugt zich in een groeiende belangstelling. Dat deze belangstelling niet ongegrond is, blijkt uit de waardering, die verschillende van dezt: producten in het buitenland hebben ontvangen. De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft een re geling getroffen om de vertoning van korte Ne derlandse films in het voor-programma van de bioscopen te bevorderen. Deze regeling maakt het mogelijk, dat een belangrijk deel van de kapitalen, in de productie van deze korte films geïnvesteerd, uit een percentage van de netto recettes der bioscopen naar de producenten terugvloeit. Ter bevordering van de artistieke en culturele film werd in het kader van het Holland-Festival een scenario-prijsvraag uitgeschreven, naar aan leiding waarvan tenslotte twee korte films wer den vervaardigd. Voorts werd een prijsvraag georganiseerd voor een speelfilm-scenario en werden voor het tot standbrengen van verschillende filmproducties subsidies verleend. Filmkeuring Ten aanzien van de commissies, welke zich bewegen op het terrein van de filmkeuring, heeft de Minister generlei wettelijke bevoegdheid. De filmkeuring ressorteert onder zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken.

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 18