verband diende te worden bezien, o.a. in het licht der vraag naar de wenselijkheid van het bestaan van academies voor beeldende kunsten in het algemeen. De adviezen over vermakelijk- heidsbelasting en bevordering van de Nederlandse filmproductie zijn in studie bij de Interdeparte mentale Commissie tot bestudering van de Ne derlandse filmproductie. Voorts zijn nog in be handeling adviezen over steunverlening aan tijd schriften en publicaties, centraal orgaan voor de organisatie van tentoonstellingen, kunstmanifes taties bij de olympische spelen. Het advies van de Riaad over de nieuwe Bioscoopwet is aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken doorgezon den, terwijl het advies betreffende de regie-op leiding wegens gebrek aan middelen niet kon worden opgevolgd. e» Vraag. Is het niet mogelijk aan de leden van die Raad (en aan de Kamerleden) afschriften toe te zenden van de beschikkingen, welke de Minister ten aanzien van kunst- en cultuurzaken uitvaardigt? Antwoord. Van de beschikkingen, welke de Minister ten aanzien van kunstzaken uitvaardigt, wordt aan de Raad mededeling gedaan. Hij is gaarne bereid aan de Kamer regelingen van algemene aard betreffende kunstzaken toe te zenden. Het is wellicht niet ondienstig hier te herhalen, wat reeds eerder aan de Staten-Generaal is me degedeeld, dat de Raad voor de Kunst het prae- dicaat voorlopig" draagt, omdat het in de be doeling ligt, eerst enige praktische ervaring met een dergelijk college op te doen, alvorens er een definitief karakter aan wordt gegeven. Dit laatste behoort dan te geschieden bij wet. De Minister kan nog mededelen, dat een com missie uit de Raad zich tot taak heeft gesteld een daartoe strekkend wetsontwerp voor te bereiden. Film Vraag. Is de Minister bereid het vervaardigen en het vertonen van Nederlandse films te bevor deren en, zo ja, op welke wijze? Antwoord. Onder het Kabinet-Schermerhorn werd de Overheidsbemoeiing op dit gebied, be houdens het terrein van de filmkeuring, opgedra gen aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Een deel van die taak bestaat ongetwijfeld in het met gepaste middelen stimu leren van de productie van Nederlandse films. 1 „Er zijn nog geen half dozijn gevallen in de 45.000, die ik heb behandeld, waarbij films zelfs maar naar 1 voren werden gebracht als een medewerkende factor aan het gedragsprobleem." 1 (Camille Kelley, rechter van het I Memphis Juvenile Court: Boxoffice, Mei 1 1947, p. 111). n»imu»iiiiHimiiHiMiHiiiiiiimiiiimi»iiiiH»muiNiniiiMiiiiiii»iii»nHii»Miii)HMHiHii[miiiiiiiimiiiiiiiiiiHiHiiii[tiiii»iiiiiiiiiip In dit licht moet men ook zien een opdracht van de Raad van Ministers aan de Minister, om een studiecommissie in te stellen ter bestudering van de mogelijkheden van een Nederlandse film productie en van de bevordering daarvan. Het rapport, dat deze commissie zou uitbrengen, zal, indien het bevredigende en hoopvolle perspectie ven biedt, als leidraad dienen voor de te nemen maatregelen. Op de begroting 1950 werd wederom een post opgenomen ter bevordering van de kunstzinnige en culturele film. Ten einde een inzicht te geven van hetgeen het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gedaan heeft ter bevordering van de kunstzinnige en culturele film moge hieronder een summier overzicht volgen: In 1947 werd subsidie verleend voor: een film over Holland (Josephson) voor Hol- land-Michigan; de film ,,Boerendansen" (Schuitema): films over de West (Filmstichting West- Indië); een film over de Hoge Veluwe (v. d. Horst). In 1948. een film over Delft, zijn schilders, zijn aardewerk („Forum"); ,,Artifex film" (mr. van Ginneken); de film ,,Niet tevergeefs" (Dutch Interstates) In 1949: scenarioprijsvraag Holland-Festival; de Niwin-film; de film ,,De Muiderkring herleeft" (B. Haan stra); de film ,,De Dijk is dicht" (A. Koolhaas); scenarioprijsvraag speelfilm; 5 films over de West (Filmstichting West- Indië) Voor 1950 is reeds besloten subsidie te verlenen aan Farkas-Smith voor het vervaardigen van een film voor de Nat. Coöperatieve Raad in de studio te Duivendrecht, terwijl over het vervaardigen van een film over de Nederlandse beeldhouw kunst in de middeleeuwen (B. Haanstra en Hans Sibbelee) en over het verlenen van subsidie aan een film over de Rotterdamse haven nog inter departementaal overleg gaande is en er verder nog andere plannen bestaan. Sedert de bevrijding heeft het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ook be moeienis met de samenstelling van de journaals, in Nederland uitgebracht. Het journaal Nederlands Nieuws van Polygoon Profilti is een unicum in de wereld, aangezien dit een filmjournaal is, uitsluitend gewijd aan binnenlands nieuws. Ondanks ons kleine taal gebied bedruipt dit journaal zich zelf en rouleert wekelijks in ruim 100 copieën in Nederland en maakt een vast onderdeel uit van het voorpro gramma van meer dan 400 bioscooptheaters in ons land, terwijl, door de snelle K.L.M.-verbin- ^^itiiiiiitHiitiiiiiiiifirtiiui4iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii[iiiiriHttriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirHitHiiiiiiliiUiiiitiif~"

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 7