IN MEMORIAM dingen, 48 uur na de aanvang van de vertoningen in Nederland, in Indonesië, de gebiedsdelen in de West en Venezuela (één copie) wekelijks het Nederlands Nieuws wordt vertoond. Het Wereldnieuws wordt samengesteld uit ma teriaal, ontvangen van correspondenten, over de gehele wereld verspreid. In ruil worden de be langrijkste opnamen uit Nederlands Nieuws ge zonden, waardoor bereikt wordt, dat aan vele Nederlandse gebeurtenissen geregeld aandacht wordt besteed in buitenlandse filmjournaals. De redactie, die verantwoordelijk is voor mon tage, samenstelling en commentaar, wordt ter zijde gestaan door een redactiecommissie, waarin, naast 2 vooraanstaande journalisten en een ver tegenwoordiger van de R.V.D., ook een vertegen woordiger van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zitting heeft. Deze commissie heeft in belangrijke mate bijgedragen tot verbetering van de filmjournaals. De overige in Nederland vertoonde journaals zijn van buitenlandse oorsprong; ook tot verbe tering hiervan zijn pogingen in het werk gesteld. Zo is onlangs bereikt, dat het Fox-Movietone journaal, hetgeen in Parijs van Nederlands com mentaar wordt voorzien door een Nederlander, die sinds 30 jaar Parijs niet verlaten heeft, een betere commentator zal krijgen. Door deelneming aan het werk van de Perma nente Commissie van het Verdrag van Brussel wordt in het buitenland de vertoning van Ne derlandse films bevorderd, evenals door het deel nemen aan en/of inzenden van Nederlandse films naar buitenlandse congressen en festivals. Wat tenslotte de vertoning van Nederlandse films in de bioscopen betreft, moet de Minister opmerken, dat hem te dezer zake geen ander middel ter beschikking staat dan aandrang uit oefenen bij de Nederlandsche Bioscoop-Bond om het bedrijfsreglement op Nederlandse films krach tig door zijn leden te doen naleven. o Naar een der leden van de commissie meende te weten, zou van de zijde der binnenlandse filmindustrie prijs gesteld worden op instelling van een Centrale Productieraad, welke het pro bleem van de Nederlandse filmproductie in zijn geheel zou kunnen overzien en beoordelen. Is dit de Minister bekend, en hoe staat hij tegenover een dergelijke suggestie? Uit welke leden bestaat de studiecommissie, waarop in de tweede alinea van het antwoord wordt gedoeld? De laatste alinea tenslotte gaf aanleiding tot de opmerking, dat de Nederlandsche Bioscoop- Bond met grote moeilijkheden te kampen heeft om op dit punt haar reglement door te voeren* Zou het daarom niet wenselijk zijn, dat van de De heer P. A. Aardenburg, exploitant van het Scala Theater te Medemblik, overleed plotseling op 28 Juli in de leeftijd van 52 jaar. Zestien jaar was hij lid van de Bond. Hij vestigde het Scala Theater in 1934. Voordien was in Medemblik geen permanente bioscoop gevestigd. Het Hoofdbestuur heeft aan Mevrouw Aarden burg-Van der Wardt en kinderen zijn deelneming betuigd met het verlies, dat zij hebben geleden. De teraardebestelling vond plaats op het kerk hof te Medemblik na de uitvaartdienst op 2 Augustus des ochtends om 9.30 uur in de Paro chiekerk van de H. Martinus, aldaar. Moge de heer Aardenburg in vrede rusten. zijde der Regering het mogelijk maken van deze naleving wordt bevorderd? Gedacht werd b.v* aan vermindering van vermakelijkheidsbelasting bij het vertonen van Nederlandse films, het ver plicht stellen van de vertoning van een bepaald percentage films van eigen bodem op het totaal te vertonen aantal, enz* Nader Antwoord* Het is de Minister be kend, dat er vooral van de zijde van de Voorlo pige Raad voor de Kunst is aangedrongen op een coördinerend orgaan ten behoeve van de Neder landse filmproductie. Dit streven is mede geba seerd op de wensen, kenbaar gemaakt door enkele Nederlandse filmproducenten. Het is de Minister niet mogelijk, thans reeds een oordeel hierover te geven, aangezien de commissie ter bestudering van de mogelijkheden der Nederlandse filmpro ductie zich eerst moet hebben kunnen uitspreken over de culturele, sociale, financiële en econo mische mogelijkheden ener Nederlandse film industrie. Deze studiecommissie is samengesteld uit ver tegenwoordigers der Ministers van Algemene Zaken, van Binnenlandse Zaken, van Financiën, van Economische Zaken en van het Bestuur der Stichting Cinétone Studio, te Duivendrecht, ter wijl een vertegenwoordiger van de Minister het voorzitterschap vervult. De wenselijkheid om te bevorderen, dat het voor de N.B*B* mogelijk wordt haar reglement na te leven* wordt door de Minister erkend» Hoe dit ware te verwezenlijken, zal mede afhangen van de resultaten van het onderzoek van bovenge noemde commissie.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 8