Frankrijk Groot Brittamiië 14 der deze korte films vallen een aantal door een regeringsinstantie vervaardigde losse actualiteiten en documentaire films, die kosteloos aan de bio scopen worden geleverd. Een regelmatige jour naalfilmproductie bestaat er niet. Wel zijn er enige producenten die af en toe enige losse actualiteiten vervaardigen. De importeurs van buitenlandse journaals en van documentaires zijn verplicht na tionale films van deze categorieën te exporteren met een minimum van 10 van de totale lengte van de geïmporteerde films. Alle nationale films en alle in Braziliaanse laboratoria vervaardigde copieën van buitenlandse films zijn vrijgesteld van het zeer hoge keurloon, dat Cr. 0,40 of 0.32 per meter bedraagt voor iedere copie. De vermakelijkheidsbelasting varieert in de ver schillende staten van 10 tot 25 van de netto recette. Internationaal Filmfestival Cannes 1954 Van 25 Maart tot 9 April 1954 zal te Cannes het Vilde Internationale Festival van de Film worden gehouden. Dit festival, dat staat onder be schermheerschap van de Ministers van Buiten landse Zaken en van Handel en Industrie, heeft ten doel de ontwikkeling van de filmkunst en de vooruitgang van de filmindustrie te bevorderen en een geest van wedijver en samenwerking te hand haven tussen de producenten en regisseurs van films van alle landen. Deel kunnen nemen hoofdfilms en korte films, die vervaardigd zijn gedurende de twaalf maan den welke aan het festival voorafgaan, nergens anders dan in het land van productie geëxploiteerd zijn en tijdens geen enkele filmcompetitie vertoond zijn. Tot de categorie korte films" worden toege laten films, welker projectie niet langer dan 50 minuten duurt. Alle films moeten in de oorspronkelijke versie worden vertoond met correcte voettitels. Als oor- ER IS GEEN NIEUWS ONDER DE ZON „De bioscoop zal de opinie van Engeland gaan vormen. Het nationaal bewustzijn, de nationale idealen en gedragsnormen zullen die van de film zijn. En de manier waarop dit vraagstuk wordt aangepakt is zeer karakteristiek voor ons openbaar leven. Bepaalde men sen, die nog nooit in een bioscoop zijn geweest, zijn gealarmeerd door de afschuwelijke onzedelijkheid van films en roepen luide om censuur en een verbod voor kinderen onder zestien. Anderen, die, zoals ik, dik wijls de bioscopen bezoeken, getuigen van haar triest roman'.ische mora'iteit en spotten met deze zedigheids- paniek. En tussen de onwetende bemoeizucht van de ene partij en het laisser faire van de andere, zal waarschijnlijk wel niets verstandigs worden gedaan." (George Bernard Shaw in 1914) spronkelijke versie wordt alleen die beschouwd, waarin de belangrijkste vertolkers zich uitdrukken. De vertoning van de films vindt plaats in de door de organiserende commissie vast te stellen volg orde. Geen enkele film mag gedurende het festi val buiten de officiële zaken worden gepresen teerd. De prijzen worden toegekend door een bij mi nisterieel besluit benoemde jury voor de hoofd films en een voor de korte films, respectievelijk bestaande uit elf en vijf leden die gekozen zijn uit de best gequalificeerde Franse persoonlijkheden. Bovendien zal men met betrekking tot beide jury's een beroep kunnen doen op een of twee buiten landse persoonlijkheden, die gekozen zullen moe ten worden uit de belangrijkste makers, medespe- lenden en technici van films, welke op een van de voorafgaande festivals een prijs hebben behaald. Eerstgenoemde jury kan zeven prijzen toekennen welker karakter zij nader zal bepalen en de jury voor de korte films vier prijzen. De copieën van de deelnemende films moeten vóór 1 Maart 1954 ter hand zijn gesteld aan de bij de organiserende commissie geaccrediteerde exporteur; de bijbehorende volledige documentatie moet eveneens vóór 1 Maart 1954, aan het Alge meen Secretariaat ter hand worden gesteld. Britse Onderscheidingen voor Nederlandse films Het jaarlijkse festival van Edinburgh, dat uit sluitend aan de documentaire film is gewijd, was inzonderheid in de herfst van 1953 een groot succes. Niet minder dan 32 landen namen in totaal met 192 films deel, welke aan ruim 24.000 bezoekers tijdens een vijftigtal voorstellingen wer den vertoond. Dit festival kent geen competitie en het heeft nimmer prijzen uitgeloofd, maar wel werd sedert 1947 aan iedere producent van een voor vertoning uitgekozen film een bewijs van deelneming ver strekt. De organisatoren meenden evenwel dat daarnaast diploma's van verdienste behoorden te worden uitgereikt voor de belangrijkste films. De keuzecommissie van het festival heeft der halve in de eerste week van Januari medegedeeld, dat zij besloten heeft aan 28 films diploma's van verdienste toe te kennen. Dertien landen zijn ver tegenwoordigd door deze aldus onderscheiden films, die in lengte variëren van de slechts 5 minu ten vertoningstijd in beslag nemende Deense do cumentaire film „Build in Winter" tot aan de Bra ziliaanse film ,,The Bandit", welke 105 minuten duurt. Tot de bekroonde films behoren ook de Neder landse films ,,H o u e n zo" van Herman van der Horst en ,,V incent van Gogh" van Poly goon/Profilti, waarvoor Dr. J Hulsker het scena rio schreef en Jan Jansen de regie voerde. llllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIMIIIIIillflIIIMIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII illlnliiiiiiiiilliililiiiiiiiilililllllliluilillliiiilliiimiiniiniiiiimiililiiiMinniimmninmiiiiiHimiiHiinuiiiiniiiiliii inM

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 15