15 Filmbeschadigingen Reeds verschillende malen hebben wij in deze kolommen aandacht geschonken aan het probleem der filmbehandeling en dat der filmbeschadigin gen. Er blijft op dit gebied echter nog veel te wen sen over en het is daarom wellicht interessant te vermelden, dat men ook in het buitenland met deze zorg te kampen heeft, hetgeen onder andere blijkt uit een publicatie, verschenen in het West- duitse vakblad ,,Neue Film", waarvan wij hier onder de vertaling laten volgen: COPIE-BESCHADIGINGEN EEN ERNSTIGE ZORG In de laatste tijd nemen in alle verhuurdistricten van Duitsland de filmbeschadigingen een dus danig grote vorm aan, dat de verzekeringsmaat schappijen ernstig overwegen of zij niet in de toe komst bij het afsluiten van verzekeringen aan de betrokken bioscopen bijzondere verplichtingen zullen opleggen. Het is weliswaar niet te vermijden, dat filmbe schadigingen voorkomen, maar de vaklieden zijn het er over eens, dat het sterke toenemen van het aantal filmbeschadigingen in de laatste tijd, te wijten is aan oorzaken, welke met de nodige goede wil vermeden hadden kunnen worden. In veel bioscopen wordt, helaas, op de tech nische outillage bespaard. Terwijl men vroeger de technische inrichting ieder kwartaal liet con troleren, gebeurt dat tegenwoordig in veel bedrij ven helemaal niet meer. Bij bovenbedoelde driemaandelijkse controle werd er niet alleen voor gezorgd, dat de techni sche kwaliteit van de geluidsweergave-inrichting behouden bleef, maar bovendien werden tegelij kertijd de projectoren op slijtageverschijnselen onderzocht. Hierdoor is het mogelijk filmbescha digingen, die dikwijls door versleten onderdelen aan de projectoren te weeg gebracht worden, bij voorbaat uit te sluiten. Alleen al de wetenschap, dat het werk van het cabinepersoneel bij de periodieke technische con troles mede aan een beoordeling wordt onderwor pen, leidt er toe, dat vele operateurs grotere waar de gaan hechten aan het onderhoud van de appa ratuur. De periodieke controles werden na het einde van de oorlog uit zuinigheidsoverwegingen, doch in vele gevallen ook door onervarenheid van de exploitanten, achterwege gelaten. Het gevolg hiervan is geweest, dat een groot deel van de operateurs onverschillig is geworden. Daarbij komt nog, dat in diverse bioscopen ter be sparing van lonen niet de beste krachten als ope rateur worden gebruikt. Op deze manier is het niet te verwonderen, dat de voor alle betrokkenen noodzakelijke directe en indirecte zorg voor de behandeling der filmcopieën, sterk achteruit is ge gaan. Niettemin heeft iedere bioscoopexploitant er be zwaar tegen een slechte copie te vertonen, hoewel dit zijn collega-nadraaier zeer dikwijls toebedeeld wordt. Wanneer men bijvoorbeeld bedenkt, dat een verhuurder in München in één maand voor onge veer 26.000 Mark aan copie-schade had, welke schade in de eerste plaats aan ondeskundige be handeling van de copieën toegeschreven moest worden, dan kan men uitrekenen hoelang het nog zal duren totdat de verzekeringsmaatschappijen op de huidige condities geen risico meer zullen willen nemen Men zal zich nog herinneren, dat jaren geleden een vooraanstaande verhuurmaatschappij in Duits land in een bepaald jaar een abnormaal hoge post copie-schade kreeg. Deze verhuurder riep daarop een z.g. technische klantenservice in het leven en liet door deskundigen alle bioscopen, welke zij tot haar klantenkring rekende, controleren. Het gevolg was, dat na twee jaar de copiebeschadi- gingen met circa 45 waren teruggelopen. De afnemers van het betrokken verhuurkantoor werden in overeenstemming met de toestand van de technische inrichting hunner bioscoop in be paalde groepen ingedeeld en hij, die een onberis pelijke technische outillage bezat, kreeg de beste copieën, terwijl daarentegen de bioscopen, wier technische outillage niet geheel aan de eisen vol deden, geen nieuwe copieën kregen. Het resultaat was weldra, dat de bioscopen er naar streefden onberispelijke projectie-inrichtingen te krijgen. Bovendien ontvingen de theaters aanwijzingen inzake de betrouwbaarheid en technische capaci teiten van hun cabinepersoneel, waardoor vele misstanden werden opgeheven. Dat deze indertijd verloren gegane vanzelfspre kendheid der copiebehandeling weer in alle bio scoopbedrijven ingang moge vinden, is de bedoe ling van dit korte artikel, want de omvang der tegenwoordige filmbeschadigingen moet tot het minimum teruggebracht worden." Wij kunnen ons voor een groot deel bij de in houd van deze publicatie aansluiten. In ons land bestaat geen behoefte aan een technische con trole vanwege de filmverhuurders, omdat dit werk door de Technische Commissie wordt verricht. Niettemin vormt ook in Nederland het euvel der filmbeschadigingen nog steeds een probleem, dat tot veel kleinere proporties kan worden terug gebracht, indien allerwege aan de behandeling van ^-NIEUWS UIT DE CABINE^

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 16