NIEUWE RAPPORTEN V over VRAAGSTUKKEN samenhangende met de installatie van panoramadoeken en van apparatuur voor stereophonische ge luidsweergave vormden de hoofdschotel van de vergadering, welke het hoofdbe stuur van onze Britse zusterorganisatie, de C i n e- matograph Exhibitors' Associa- tion, op 9 December 1953 te Londen heeft ge houden. Met algemene stemmen heeft dit college het vijfde rapport aanvaard van zijn technisch advi seur, Leslie Knopp, alsmede een interimair rapport waarin de conclusies zijn samengevat van de dooi de British Kinemotagraph Society over het gehele Britse fimbedrijf ingestelde e n- q u t e naar de practische mogelijkheden van de toepassing van panoramische systemen in de be staande bioscopen. Beide rapporten, die thans zowel in de Euro pese als in de Amerikaanse bedrijfskringen circu leren, vormen een voor de exploitant zeer leer zame lectuur. Ter oriëntering van onze lezers la ten wij hier de volledige teksten volgen, mede om dat zij aansluiten op de regelmatig in dit orgaan gepubliceerde overzichten. VIJFDE RAPPORT VAN L. KNOPP INZAKE DE STEREOSCOPISCHE EN PANORA MISCHE FILM ,,In mijn eerste rapport heb ik een voorzichtige benadering van deze nieuwe methoden van film vertoning aangeraden en gedurende de afgelopen maanden zijn er geen gronden ontstaan om deze opvatting te wijzigen. Slechts in weinige gevallen kunnen de leden verwachten een gerede oogst binnen te halen door exploitatie van deze nieu wigheden. De meerderheid, die zich slechts kan veroorloven kapitaal op lange termijn te inves teren, moet wachten tot deze ontwikkeling meer gestabiliseerd wordt en haar standaardisatie meer bevestigd. Op het ogenblik bestaat er veel verwarring, in het bijzonder met betrekking tot de verhoudingen van het witte doek. De meeste Britse producenten en enige Amerikaanse vervaardigen nu films, die kunnen worden vertoond in iedere schermverhou- ding van 1.375 1 en 1.75 1. Vanuit aesthetisch standpunt bezien is in deze gevallen de meest be vredigende compositie van een film waarschijnlijk die in de verhouding van ongeveer 1.6'5 1. An derzijds kunnen met anamorpische lenzen opge- nomen films, zoals bij CinemaScope worden ge bezigd, niet worden aangepast en slechts in één formaat vertoond worden, namelijk in een ver houding 2.55 1. Dure werkwijze Men bericht echter dat enige Amerikaanse pro ducenten films, behalve in CinemaScopeverhou- ding, ook nog in twee andere beeldverhoudingen vervaardigen. Dit brengt met zich het maken van drie verschillende negatieven en drie verschillende positieve copieën. Dit is een kostbare methode, die men wel niet lang zal blijven toepassen. Projectiedoeken Tot aan een verhouding van 1.75 1 zijn er geen bijzondere moeilijkheden verbonden aan de instal latie van aluminium projectiedoeken voor normale 2-D films uitgezonderd daar waar een onvoldoen de helderheid van de lichtbron is of waar de zaal een buitengewone verhouding van lengte tot breedte heeft. Men dient de voorkeur te geven aan een matwit scherm als de doekbelichting 12 lamberts per voet of meer bedraagt. Een aluminium scherm is noodzakelijk voor de vertoning van stereoscopische films door middel van gepolariseerd licht. Waarschuwing Het is nodig een waarschuwing te geven met betrekking tot de installatie van aluminium pro- jectiedoeken. Alle metalen oppervlakken oxyderen en verliezen hun grote reflectievermogen, wan neer zij aan de dampkring worden blootgesteld. De mate waarin het oppervlak van het projectie doek verkleurt kan van gebied tot gebied aanzien lijk verschillen overeenkomstig de graad van verontreiniging van de dampkring ter plaatse, en van bioscoop tot bioscoop in overeenstemming met de doeltreffendheid van de ventilatie. Men kan gevallen naar voren brengen waarin alumi nium doeken gedurende lange perioden goede diensten hebben bewezen, maar in andere gevallen zijn zij zeer spoedig slechter geworden en was hun levensduur aanzienlijk korter dan die van normale matwitte doeken. Het opnieuw bespuiten van metalen schermen is een onzekere methode. De fabrikanten zijn de techniek van het bespuiten van projectiedoeken ter plaatse nog niet meester. Sommigen onderne men dit werk niet en anderen aarzelen om enig bevredigend resultaat te garanderen. Indien exploi- Look

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 7