tanten een garantie betreffende een bevredigen de herbespuiting vragen, zullen zij hun projectie doeken aan de fabrikanten terug moeten zenden voor reiniging en behandeling. Dit brengt met zich de aankoop van reservedoeken. Sommige leden hebben bezwaren gemaakt tegen de door fabrikanten berekende kosten ad 45 (f 477,voor de installatie van projectiescher men en zij klagen er over, dat de fabrikanten geen verantwoordelijkheid op zich zullen nemen voor de toestand waarin de projectiedoeken bij hun aankomst verkeren en voor hun later bevredigend (unctionneren, tenzij hun eigen vertegenwoordi gers ze uitpakken en oprichten. Bij nader onder zoek is gebleken, dat in de kosten tevens de vrachtprijs begrepen is, welke vaak £20 212, bedraagt. Er zijn gemiddeld twee of drie man ge durende twee dagen en nachten bezig om de in stallatie te verrichten. Reiskosten, verblijfkosten en toeslagen voor overwerk bedragen gemiddeld 25 265,— Onder deze omstandigheid schijnt de prijs niet onredelijk en, met het oog op de kwetsbare aard van het schermoppervlak, hetwelk bij ondeskundig uitpakken gemakkelijk kan worden beschadigd, zijn de fabrikanten natuurlijk niet bereid de verant woordelijkheid op zich te nemen voor de behande ling van zulke doeken door ondeskundige perso nen, die zij niet onder hun toezicht hebben. Miracle Mirror (CinemaScopedoek) Er heerst enige verwarring met betrekking tot het installeren van 't Miracle Mirror Screen. Men bericht, dat Twentieth Century-Fox Ltd. geen CinemaScopefilms wil verhuren tenzij deze spe ciale projectiedoeken geïnstalleerd worden. Ge luidsinstallatiezaken zijn niet in staat om aan de le den vaste noteringen voor de gehele CinemaScope- installatie te verstrekken, omdat zij geen inlichtin gen hebben betreffende prijs en leveringsdata. Twentieth Century-Fox Ltd. wenst duidelijk te maken, dat zij niet de distributeur van ook maar enige CinemaScope-apparatuur is. G. B. Kalee Ltd. is de enige fabrikant van dit projectiescherm, maar, naar men mij heeft medegedeeld, hoopt men dat in Groot-Brittannië vervaardigde Miracle Mirror-doeken in Februari of Maart a.s. beschik baar zullen komen. Inmiddels zijn er projectiedoeken van dit type uit de Verenigde Staten van Amerika ingevoerd. De prijs is 22s.6d. per vierkante voet 11,70 per 0,93025 m2; Red.), franco. De leveringsdata van de geïmporteerde doeken zijn niet zeker, maar men heeft mij te kennen gegeven ,,dat 20th Cen tury-Fox Ltd. haar best doet om te verzekeren, dat de doeken beschikbaar zullen komen voor iedere betrokken exploitant, korte tijd voordat „The Robe" vertoond wordt". Men bericht dat de president van 20th Century- Fox Film Company Ltd. heeft medegedeeld, dat, indien er een aanzienlijke vertraging is in de leve ring van Miracle Mirror-doeken (wat in Amerika het geval schijnt te zijn), CinemaScopefilms wel op andere doeken kunnen worden vertoond, mits zij „even goed als de Miracle Mirror-doeken" zijn. Men bericht niet hoe deze vaststelling van kwaliteit zal geschieden. Andere projectiedoeken Monsters van doeken voor proeven zijn mij overhandigd door de Perforated Front Projection Screen Company Ltd. (Turner) en door de heer J. X. Prendergast Stableford Sereens Ltd. en de beren Andrew Smith Harkness Ltd. hebben niet voldaan aan het verzoek om monsters te verstrek ken. Zowel de monsters van Turner als van Pren dergast zijn onderworpen aan proeven inzake re flectievermogen, verkleuring en slijtage. De proe ven zijn over het algemeen bevredigend en beide doeken hebben een nog grotere reflectiecoëfficient dan het Miracle Mirror Screen als de lichtbundel normaal op het oppervlak is gericht, maar iets minder tegen de uiterste randen van het opper vlak. De gemiddelde reflectiecoëfficient is onge veer dezelfde als bij het Miracle Mirror Screen. Kortgeleden zijn verschillende doeken onder zocht, waarbij gebleken is, dat de naden in de in Engeland vervaardigde projectieschermen nauwe lijks merkbaar zijn, maar dat de naden van elke vier voet of zo in de Miracle Mirroer-doeken on aangenaam zijn voor de scherp toeziende bezoe ker. Daarom schijnt het Miracle Mirror Screen geen voordelen van betekenis te bieden boven sommige in Engeland vervaardigde doeken. Vlekkigheid Een probleem, dat nodig opgelost moet worden, is het projecteren van een met een kleine beeld verhouding opgenomen film op het zeer grote CinemaScopedoek. Als zo'n film zonder kader of' afscherming geprojecteerd wordt, is het algemeen effect onbevredigend en ,,niet af". Indien het Miracle Mirror Screen evenwel afgeschermd wordt om het geschikt te maken voor de projectie van het smallere beeldformaat, zal het blootge stelde deel van het doekoppervlak sneller oxyde- ren en verkleuren dan het afgeschermde deel. Als de afscherming verwijderd wordt, zal het verschil in reflectievermogen zeer ernstig merkbaar zijn. Deze toestand kan niet gemakkelijk verholpen worden. Een dergelijke moeilijkheid heeft zich voorge daan in een of twee bioscopen waar de afmetingen van het projectiedoek werden veranderd. Ondanks twee of drie herbespuitingen was de moeilijkheid niet overwonnen; het bespuiten ter plaatse heeft de zaak inderdaad nog erger gemaakt. De doeken

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 8