8 zijn vlekkig geworden en in een geval is de afwij king in reflectievermogen ongeveer 100 procent. Anamorphische lenzen Men bericht, dat de in Groot-Brittannië ver vaardigde anamorphische 1) lenzen ongeveer 650 6.890,per jaar zullen kosten. Deze prijs schijnt buitensporig, omdat het werk, dat het maken van cylindrische lenzen met zich brengt, niet veel meer is dan bij het maken van bolvor mige. Het is mogelijk, dat de fabrikanten, omdat zij een kleine afzet vrezen, hun researchkosten en speciale apparatuur spoedig wensen te amorti- seren; anderzijds is het mogelijk, dat de fabrikan ten nog geen wat men zou kunnen noemen massaproductie overwogen hebben. Men dient zich wel voor ogen te houden, dat anamorphische lenzen feitelijk de lengte van de projectorlens halveren, en dat derhalve, wanneer er anamorphische lenzen gebruikt worden, boven dien nieuwe projectorlenzen met ongeveer twee maal de normale brandpuntsafstand moeten wor den aangekocht. Ten einde het maximum profijt van het Cinema- Scopebeeld te trekken is het noodzakelijk, dat de projectorlens van de beste kwaliteit is, tevens omdat een maximum helderheid noodzakelijk is een ruime opening 2) heeft (niet minder dan F 2) en gedelfineerd 3) is. Stereophonisch geluid Ofschoon men bericht heeft, dat de kosten van een stereophonische geluidsapparatuur boven 2500 26.500,liggen, tonen de meeste no teringen, welke mij tot dusver ter kennisneming zijn verstrekt, aan dat de kosten voor het gemid delde theater waarschijnlijk boven 3500 37.100.liggen, en, waar luidsprekers in de zaal zijn vereist tot 5000 53.000,—). Ditis hetduurstedeelvan de Cine- maScope-installatie en het is twij- felachtigofdeuitgavegerechtvaar- digd is. De enige norm is die van de waardering van de bezoekers en de dienovereenkomstige stijging van de recettes. Het valt te betreuren, dat 20th Century-Fox Ltd. op zo starre wijze de stereophonische geluids weergave gekoppeld heeft aan de projectie van de CinemaScope. Men vindt, dat de meest lo gische eerste stap zou zijn geweest de aanvaarding van één enkel magnetisch geluidsspoor. Dit zou een veel betere kwaliteit geluidsweergave ver schaft hebben dan met photo-electrische systemen wordt verkregen. Een dergelijke stap zou voor de exploitanten slechts de kosten van magnetische aftasters met zich hebben gebracht, en, waar de projectiedoeken bijzonder breed zouden zijn, mis schien een of twee extra luidsprekers, Als men ondervinding zou hebben opgedaan met het nieu we weergavemiddel onder werkomstandigheden in de biscopen, en de systemen tot een grotere technische perfectie zouden zijn ontwikkeld, zou men de invoering van systemen met meerdere geluidssporen overwogen kunnen hebben. Proeven in de Verenigde Staten Men bericht, dat 20th Century-Fox Ltd. onder pressie van de Amerikaanse exploitanten, bezig is in bepaalde bioscopen te experimenteren met mag netische weergave door middel van één enkel ge luidsspoor, omdat een aantal exploitanten zich de hoge kosten van de nieuwe stereophonische ge luidsapparatuur niet kan permitteren De omstan digheden, waaronder deze proeven genomen moe ten worden, en de wijze, waarop de resultaten worden vastgesteld, zijn niet bekend, maar men hoopt, dat dergelijke proeven hier te lande onder voldoende gecontroleerde omstandigheden zullen worden genomen. De exploitanten zouden ei niet verstandig aan doen zich te laten overrompelen tot het aanvaarden van een viersporensysteem, in het b ij zonder voordat andere systemen grondig beproefd zijn en geschikte normen zijn vastgesteld. Het is in het algemeen belang noodzakelijk dat er algemene overeenstemming moet bestaan tussen alle geledin gen van het bedrijf, zowel hier te lande als in Amerika, met betrek king tot de breedten, plaats en aan tal der geluidssporen en over de ka rakteristiek van het opgenomen geluid. Ongeschikt Nogmaals moet er de nadruk op worden gelegd, dat de acoustische eigenschappen van vele bio scopen hier te lande ongeschikt zijn voor stereo phonisch geluid; vele exploitanten zijn zich bewust van de proeven die worden genomen en de zorg die wordt besteed aan het bepalen van de plaats van één enkele weergave-eenheid. De invoering van meerdere luidsprekers zal de moeilijkheden vergroten, en vele exploitanten zullen ontdekken, dat de enige oplossing een dure acoustische be handeling van de zaal zal zijn. Volgens schatting zal dit waarschijnlijk gemiddeld 1 10,60) per zitplaats kosten. Het wil me toeschijnen, dat indien de twee of drie leidende Amerikaanse producenten weigeren een geluidsband van één enkel spoor te verstrek ken, die exploitanten, die zich niet kunnen permit teren een volledige stereophonische geluidsweer-

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 9